Artykuł sponsorowany

Biuro Rachunkowe Patrycja Cesarz-Domijańska – prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Biuro Rachunkowe Patrycja Cesarz-Domijańska – prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Księga przychodów i rozchodów to nie lada wyzwanie, z którym musi mierzyć się wielu przedsiębiorców. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z zasad prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów. W ich prowadzeniu pomagają profesjonalne biura rachunkowe. Patrycja Cesarz-Domijańska zapewnia usługi z zakresu rachunkowości. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym co w chodzi w zakres prowadzenia KPiR oraz kiedy firma jest zobowiązana do jej założenia.

Kto musi prowadzić książkę przychodów i rozchodów?

Obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (KPiR) obejmuje przede wszystkim przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali skalę podatkową lub podatek liniowy. Obowiązek ten dotyczy zatem osób prowadzących działalność gospodarczą, spółek jawnych, partnerskich oraz cywilnych. Ponadto obowiązkiem prowadzenia KPiR są objęci przedsiębiorcy, których przychody netto za ostatni rok nie przekroczyły kwoty 2 milionów euro. Księga przychodów i rozchodów może być prowadzona zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej.

Należy założyć ją w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Oczywiście są od tego wyjątki. Jeżeli przedsiębiorca zmienia formę opodatkowania na skalę podatkową lub podatek liniowy, to powinien założyć KPiR od 1 stycznia kolejnego roku podatkowego. Dodatkowo należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia.

Jakie są zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Wedle obowiązujących przepisów KPiR należy prowadzić w sposób rzetelny i klarowny. Zazwyczaj ma ona formę tabeli. Kolejne kolumny zawierają pozycje, które odnoszą się do kosztów oraz przychodów firmy. W kontekście przychodów w KPiR muszą znaleźć się wszystkie sprzedaże dotyczące produktów i usług.

Jeśli chodzi o koszty to książka przychodów i rozchodów obejmuje faktury zakupowe, pensje pracowników, rachunki za Internet czy energię, zakup materiałów oraz towarów handlowych, jak również koszty szkoleń pracowników. Reasumując w książce przychodów i rozchodów należy ująć wszystkie wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów oraz zachowania źródła przychodów.

Czego nie można wpisać do książki przychodów i rozchodów?

Omawiając KPiR warto wyjaśnić jakich pozycji nie można do niej wpisywać. Przede wszystkim będą to zaliczki na zakupy oraz sprzedaż, koszty inwestycji, które są w trakcie realizacji, wartość otrzymanych dotacji oraz wartość opakowań zwrotnych. Co istotne w KPiR wpisujemy wartość remanentu przeprowadzonego na początek i koniec roku kalendarzowego.

Przestrzeganie zasad dotyczących prowadzenia książki przychodów i rozchodów powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy. W tej kwestii warto dodatkowo poprosić o pomoc Biuro Rachunkowe Patrycji Cesarz-Domijańskiej. Duże doświadczenie oraz długa lista współpracujących firm stanowią najlepszą rekomendację dla tego biura rachunkowego.

Jakie jeszcze usługi oferuje Patrycja Cesarz-Domijańska?

 Biuro Rachunkowe mieści się w Ulanie Dużym na terenie województwa lubelskiego. W swojej ofercie posiada szereg usług zakresu rachunkowości skierowanych do klientów firmowych, jak i indywidualnych. Poza prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapewnia również m.in. pomoc w prowadzeniu ewidencji ryczałtu, rejestrów podatku VAT, sporządzanie rozliczeń rocznych firm i osób fizycznych, wypełnianiem deklaracji ZUS i wniosków o dofinansowanie z Urzędu Pracy.

Uzupełnieniem oferty jest obsługa kadrowo płacowej firm i przedsiębiorstw. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą tego biura rachunkowego za pomocą kontaktu telefonicznego.

Opracowanie:
Radzyń Podlaski, pl. Wolności 11
tel. 505 741 933
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz