Materiał Partnera

Kserokopiarka w biurze i w domu

Kserokopiarka w biurze i w domu

Kopiowanie dokumentów ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza, albo nawet starożytności. Oczywiście wtedy polegało to na żmudnym przepisywaniu ksiąg literka po literce. Na szczęście w XX wieku wymyślono wiele urządzeń ułatwiających codzienne życie, w tym – kserokopiarki. Na szczęście i na nieszczęście, bo bardzo "dobrze" wpłynęło to też na rozwój biurokracji. Dziś już nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w pracy bez kserokopiarki.

Jak działa kserokopiarka?

W urządzeniu wykorzystuje się światło ultrafioletowe, które skierowane na kartkę papieru z przeznaczonym do skopiowania obrazem lub tekstem, odbija się od białych części kartki. Czarny tekst lub rysunek pochłania światło. Światło odbite pada na metalowy bęben pokryty fotoprzewodnikiem, np. selenem, który jest naładowany elektrycznie – i właśnie światło ten ładunek neutralizuje. Zatem, w skutek powyższego procesu, powierzchnia bębna pozostaje naładowana jedynie w tych miejscach, które były ciemne, jak tekst, linie czy plamy. W kolejnym etapie na powierzchnię bębna naniesiony zostaje toner, czyli czarny proszek, składający się z mikrokapsułek z zawartym w nich barwnikiem. Pyłki przyczepiają się do naładowanych dodatnio fragmentów bębna, a następnie zostają odciśnięte na czystej kartce papieru. W ten sposób na kartce powstaje kopia oryginalnego obrazu. Aby jednak obraz został utrwalony, musi on zostać rozgrzany. Pod wpływem wysokiej temperatury kapsułki topią się, uwalniając z wnętrza lepki tusz, który przylega do kartki. Skopiowany obraz jest gotowy w czasie krótszym, niż Wam zajęło przeczytanie powyższego tekstu.Najczęstsze zastosowania kserokopiarek

Kserokopiarki wykorzystywane są niemal wszędzie. W urzędach, w biurach, w sekretariatach mniejszych lub większych firm i przedsiębiorstw, w szkołach. Ich popularność wcale nie maleje, bowiem koszt eksploatacji kserokopiarki jest niższy, niż przy wykorzystaniu zwykłej drukarki. Obecnie urządzenia ksero dostępne są w szerokiej gamie sprzętów wykorzystywanych do różnych zadań – są zwykłe kserokopiarki kolorowe i czarno-białe, występują specjalistyczne urządzenia wielkonakładowe, albo urządzenia wielkoformatowe wykorzystywane w pracowniach projektowych wszelkich branż. Niektóre kserokopiarki mają dodatkowe funkcje takie jak zszywanie kopiowanych dokumentów, a nawet wysłanie ich pocztą elektroniczną, czy zapisanie dokumentacji na dysku CD.

W codziennym użytkowaniu stosuje się też często urządzenia wielofunkcyjne, które poleca właścicielka firmy Escop zajmującej się sprzedażą, dzierżawą i serwisem sprzętu drukująco kopiującego. Takie urządzenia zawierają skaner i drukarkę, kserokopiarkę a często również faks. Kserokopiarki cyfrowe natomiast składają się z komputera wewnętrznego, skanera i drukarki, gdzie dzięki sterowaniu komputerowemu urządzenie skanuje obraz i przetwarza jego postać cyfrową do wydrukowania. Te ostatnie urządzenia są mniejsze, dlatego często mają zastosowanie w warunkach domowych.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Toruńska 24A
tel. 52 345 67 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz