Materiał Partnera

Krzewy ozdobne kwitnące w ogrodzie

Krzewy ozdobne kwitnące w ogrodzie

Kwitnące krzewy to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu, ciesząca oko od wczesnej wiosny do później jesieni. Za ich pomocą możemy mieć nie tylko piękne widoki, ale również odgrodzić się na przykład od sąsiadów czy ruchliwej ulicy. Dzięki nim możemy stworzyć kwitnący żywopłot albo pojedyncze kwietne wyspy. Jakie rodzaje krzewów kwitnących warto zasadzić w ogrodzie, aby cieszyły nas przez cały rok?

Przy projektowaniu ogrodu warto rozmieścić krzewy kwitnące w taki sposób by cały rok nasz ogród był wypełniony kwiatami. Podpowiadamy, które krzewy kwitną wiosną i latem, a które jesienią, a nawet zimą.

Krzewy kwitnące wiosną i latem

Popularnym i dość łatwym w utrzymaniu krzewem kwitnącym wiosną jest forsycja. Jej kwiaty pojawiają się już w kwietniu, a żółty kolor płatków doskonale wygląda jako ozdoba na Wielkanocnym stole. Jej niewątpliwą zaletą jest odporność na wiosenne przymrozki, dodatkowo roślina ta kwitnie intensywnie dostarczając pokarm pszczołom.

Drugim popularnym krzewem kwitnącym wiosną jest lilak pospolity, potocznie zwany bzem. Preferuje żyzne i słoneczne stanowiska, jednak trud związany z jego uprawą wynagradza pięknie pachnącymi kwiatami. Osiąga wysokość 2-3 metrów, dlatego może nadawać się jako osłona.

Latem przepięknie w ogrodzie kwitną róże oraz horetnsje – te drugie możemy polecić w odmianie Polar Bear PBR, których kwiatostany dochodzą nawet do 40 cm długości i cieszą oko nawet  jesienią oraz zimą – mówi właściciel gospodarstwa szkółkarskiego Andrzej KrysiakRównie piękna, choć bardziej wymagająca jest hortensja dębolistna, jednak zdecydowanie warto wziąć ją pod uwagę, ponieważ nie tylko cieszy wspaniałymi kwiatami, ale również burgundowym kolorem liści.

Krzewy kwitnące jesienią i zimą

Jesienią w naszym ogrodzie kwitnie budleja Dawida. Jest to bujny krzew, dorastający aż do 3 metrów wysokości. Potrzebuje nasłonecznionego i najcieplejszego stanowiska w ogrodzie, by mógł się pięknie rozwijać. Jego kwiaty swoim zapachem przyciągają motyle, co niewątpliwie stanowi dodatkową atrakcję w ogrodzie.

Jesienią kwitnie również wiele odmian róż. Wszelkie pnące odmiany możemy z powodzeniem wykorzystać jako żywopłot, który nie tylko będzie chronił, ale również pięknie wyglądał. Jedną z jesiennych odmian jest róża Tip Top o różowych płatkach i intensywnym zapachu. Doskonale nadaje się na kwiaty cięte.

Wyjątkowym krzewem kwitnącym jest niewątpliwie oczar, który kwitnie w środku zimy. Co prawda potrzebuje temperatury powyżej zera, jednak po zakwitnięciu kwiaty bez problemu znoszą nawet minusową temperaturę. Warto wybrać dla niego przestronne miejsce, ponieważ roślina ta może urosnąć nawet do 3-4 metrów wysokości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz