Materiał Partnera

Kryteria wyboru spawarki

Kryteria wyboru spawarki

Spawarki to urządzenie wykorzystywane na co dzień nie tylko przez profesjonalistów. Często posiadają je na wyposażeniu również amatorzy i osoby, które samodzielnie wykonują wokół domu różne prace. Zamiast więc udać się do warsztatu, można zainwestować w odpowiednią spawarkę. Czym należy się przy tym kierować? Jakie są kryteria wyboru spawarki?

Podział według metod spawania

Spawarki z uwagi na rodzaj wykorzystywanej metody spawania podzielić można na te przeznaczone do spawania metodą MMA, TIG i MIG-MAG. To rodzaj jest głównym kryterium wyboru spawarki. Metoda TIG to nic innego jak spawanie elektrodami nietopliwymi. Pozwala ona na uzyskanie dobrych jakościowo i dokładnych spoin. W ten sposób spawa się aluminium czy stal wysokotopliwą. W przypadku spawarek TIG konieczne jest podłączenie dwóch butli z gazem. Do spawania metodą MIG-MAG służą z kolei spawarki nazywane migomatami. Wykorzystują one osłonę gazu i butlę z gazem obojętnym. Wszystkie te rodzaje spawarek znajdziemy w ofercie dobrych dystrybutorów urządzeń spawalniczych i akcesoriów, takich jak firma Spaw-tom.

Migomaty i metoda MMA

Migomaty służą do spawania różnego rodzaju metali, w tym grubego aluminium i bardzo małych elementów. Spawarki MIG spotkać można w branży samochodowej i nie tylko. Dzięki nim można spawać w różnych pozycjach. Natomiast metoda MMA wykorzystuje elektrodę otuloną. Spawarki tego rodzaju sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony. Posiadają przewód masowy, przewód z uchwytem elektrodowym i źródło prądu wraz z układem sterowania. Podzielić je można na spawarki elektryczne i inwertorowe. Te pierwsze sprawdzają się przy użytku sporadycznym. Modele inwertorowe wykorzystywać mogą także profesjonaliści. To popularne spawarki podręczne.

Moc, sprawność i zasilanie

Podczas zakupu spawarki warto wziąć pod uwagę nie tylko jej rodzaj, ale i inne parametry. Spore znaczenie ma na pewno moc spawarki, która musi być dopasowana do danej instalacji elektrycznej. Dla przykładu spawarki przeznaczone do użytku domowego nie muszą mieć mocy większej niż 160A. Z kolei spawarki profesjonalne mają na ogół minimum 250A. Nie bez znaczenia jest ponadto sprawność urządzenia, która określa czas spawania w przedziale 10 minut. Wyrażana jest ona procentowo. Minimalna sprawność to przy tym 35%. Oprócz tego do sieci elektrycznej powinno się dostosować zasilanie. W sprzedaży spotkać można spawarki o woltażu 230 i 400V. Warto też przyjrzeć się wyposażeniu dodatkowemu np. kablom roboczym, uchwytom czy reduktorom gazu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz