Materiał Partnera

Kryteria wyboru obroży dla psa i kota

Kryteria wyboru obroży dla psa i kota

Wybór obroży w przypadku psa jest jednym z najważniejszych przy zakupie akcesoriów dla swojego pupila. To w końcu w obroży pies chodzi na codzienne spacery. Właściciele kotów nie zawsze decydują się na zakup obroży, ale jest to gadżet przydatny w wielu sytuacjach. Jak zatem wybrać odpowiednią obrożę dla psa i kota? Czym należy się kierować podczas zakupów?

Jak zmierzyć rozmiar szyi?

Źle dobrana obroża u psa powoduje duży dyskomfort w czasie spacerów i nie tylko. W tym przypadku znaczenie ma sporo elementów. W sprzedaży dostępne są obroże materiałowe, skórzane i metalowe. Modele skórzane dość szybko się niszczą. Bardziej wytrzymałe są obroże parciane i metalowe. Dobrze wybrana obroża nie może uciskać szyi psa, ale jednocześnie nie powinna być zbyt luźna, aby pupil się z niej nie wyswobodził. Dobrym pomysłem jest zakup modelu regulowanego. W celu zakupu odpowiedniego rozmiaru, trzeba zmierzyć obwód szyi psa i dodać do niego około 1-1,5 cm. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z obsługą dobrego sklepu zoologicznego, takiego jak na przykład Doggy Food.

Obroże dla małych psów

Dla małych psów przeznaczone są delikatne obroże, które nie unieruchamiają głowy zwierzaka. Właściciele często stawiają w tym przypadku na modele regulowane. Obroże dla dużych psów muszą być z kolei wytrzymałe i solidne. Tutaj kluczowe znaczenie ma wysoka jakość wykonania i zapięcie do smyczy. Do wyboru są modele z łańcuszkiem lub nieco szerszym paskiem. Dla szczeniąt eksperci polecają przede wszystkim obroże regulowane, które wraz ze wzrostem psa można stopniowo rozszerzać. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się głównie u przedstawicieli małych i średnich ras, które nie rosną zbyt wiele.

Obroże dla kotów

U kotów na ogół stosuje się obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe. Założone na szyję, uwalniają one substancje, które przez skórę trafiają do krwi zwierzaka. Po ugryzieniu pchła lub kleszcz razem z krwią spożywa środek insektobójczy i ginie. Często obroże tego typu wydzielają również zapach, który dla człowieka jest niewyczuwalny, ale odstrasza owady. Decydując się na zakup obroży dla kota, warto postawić na model bezpieczny i wodoodporny. Inne obroże są przeznaczone dla dorosłych kotów, a inne dla młodych osobników. Co ciekawe, nie każdy kot akceptuje obrożę i nie jest w stanie chodzić w niej na stałe. Koty w przeciwieństwie do wspomnianych wyżej psów, nie czują się dobrze, gdy mają coś na siebie założone. Wówczas pozostaje zakup specjalnego środka na kleszcze i pchły np. w spray'u.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz