Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru materiału opałowego. Co wziąć pod uwagę?

Kryteria wyboru materiału opałowego. Co wziąć pod uwagę?

Wybór materiału opałowego jest sprawą bardzo ważną, zarówno z uwagi na komfort domowników, jak i aspekt ekonomiczny czy proekologiczny. Wybrany opał musi spełniać indywidualne potrzeby gospodarstwa domowego, więc przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wszystkie za i przeciw dotyczące dostępnych na rynku materiałów.

Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze jest wydajność – jeżeli spalany materiał będzie wydajny, ogrzejemy dom niższym kosztem. Co prawda czasem na pierwszy rzut oka dany materiał kosztuje mniej, jednak zdarza się, że konieczne będzie spalanie większej jego ilości. Czy wobec tego lepiej kupić węgiel droższy niż tani? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – przy zakupie węgla najlepiej zapytać o jego kaloryczność, czyli wartość opałową. Węgiel wysokokaloryczny jest „mocniejszy”, pozwala uzyskać więcej energii – będzie więc idealny na zimę. W lecie jego energetyczny potencjał będzie się marnował, lepiej postawić więc na niskokaloryczny węgiel – ten jest nieefektywny przy niskich temperaturach, bo szybciej się spala, ale nada się na cieplejsze dni. Nie będzie też konieczne tak częste usuwanie popiołu, jak w przypadku węgla o wysokiej kaloryczności.

Jeżeli węgiel, to jaki?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów węgla. Prezentujemy najpopularniejsze z nich:

  • ekogroszek – używany w piecach podajnikowych, ze względu na jego strukturę i wymiary bryłek nie zawiera ani zbyt dużych fragmentów, ani sypkiego miału. Jeżeli najbardziej liczy się dla nas ekologia, będzie to idealny wybór – spalanie ekogroszku generuje mało dymu oraz pozostawia po sobie mniej odpadów w postaci popiołu.

  • orzech – wysokokaloryczny węgiel kamienny. Jeżeli nie mamy kotła z podajnikiem, tylko konwencjonalny czy zasypowy, bądź szukamy paliwa do kominka lub pieca kaflowego, będzie on najlepszą opcją.

  • ekomiał – powstaje przy kruszeniu węgla. Jest drobny, więc również może być stosowany w piecach podajnikowych. Jego dużą zaletą jest zdecydowanie cena, więc stanowi dobry wybór dla osób, które cechuje oszczędność.

Po czym rozpoznać dobry węgiel?

Przed podjęciem decyzji o zakupie węgla na opał warto zapytać sprzedawcę o różne interesujące nas kwestie – pochodzenie węgla, uzyskane certyfikaty. W tym celu warto osobiście obejrzeć towar na składzie – dzięki temu mamy pewność, że dostaniemy właśnie to, co nas interesuje, bez żadnych domieszek czy nadmiaru miału. Nasz specjalista z firmy  Węglo Smyk z Mysłowic mówi:

Samo rzucenie okiem na węgiel może nam wiele o nim powiedzieć o jego kaloryczności:  ciemny i błyszczący węgiel będzie węglem wysokokalorycznym, za to matowy i kruchy – niskokalorycznym. Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy na bryłkach węgla widać szare paski, które świadczą o dużej zawartości kamienia, co może powodować problemy ze spalaniem się.

Inne paliwa

Nie każdy jednak chce palić węglem. Na przykład użytkownicy kominków preferują drewno lub pellet głównie ze względu na to, że są one materiałami czystszymi i łatwiejszymi do przechowywania w domu czy ogrodzie. Są również ekologiczne i nie generują dużej ilości zanieczyszczeń, popiołu czy sadzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz