Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne pełnią istotną rolę w naszych domach, zabezpieczając je przed zimnem i włamaniami, a przy tym zdobiąc je i stanowiąc ich swoistą wizytówkę. Nic więc dziwnego, że coraz większą wagę przywiązujemy do wyboru stolarki drzwiowej. Dobre drzwi zewnętrzne powinny stanowić połączenie funkcjonalności na najwyższym poziomie z walorami estetycznymi. Na co dokładnie warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Estetyka

Estetyka jest najistotniejszym kryterium wyboru drzwi zewnętrznych, które stanowią wizytówkę domu i jego ozdobę. Powinny pasować do elewacji oraz pokrycia dachowego. Walory estetyczne a zarazem stabilność, funkcjonalność i bezpieczeństwo zapewnią materiały naturalne. Na stronach producentów drzwi, np. fabryki okien i drzwi Urzędowski, znajdziemy szeroki wybór kolorów i wzornictwa, a także różnych gatunków drewna, takich jak np. tradycyjny dąb czy egzotyczne meranti. Dobrej jakości, funkcjonalne i estetyczne drzwi zewnętrzne będą idealną dekoracją każdego domu.

Bezpieczeństwo

Kolejnym kryterium wyboru drzwi zewnętrznych jest to, czy zapewniają one bezpieczeństwo. Warto bowiem pamiętać, że to właśnie drzwi wejściowe stanowią główną barierę zabezpieczającą wnętrze domu przed nieproszonymi gośćmi. Dlatego też przy zakupie tych materiałów warto zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania antywłamaniowe. Dobrej jakości drzwi zewnętrzne powinny posiadać specjalne wzmocnienia i felc antywłamaniowy, a do tego dobrej jakości zamki z kilkoma ryglami. W kontekście bezpieczeństwa ważna jest również jakość i trwałość drzwi, które powinny być mocne, stabilne i odporne na uszkodzenia.

Energooszczędność

Trzecim istotnym czynnikiem decydującym o jakości i funkcjonalności drzwi zewnętrznych jest ich energooszczędność. Dobrej jakości drzwi powinny chronić wnętrza domu przed zimnem, o czym decyduje współczynnik przenikania ciepła. Im będzie on niższy, tym większa będzie termoizolacyjność zakupionych drzwi. Warto przy tym zwrócić uwagę na izolację cieplną i rodzaj zastosowanego materiału termoizolacyjnego – dobrze sprawdzi się tu np. specjalna pianka z polistyrenu.

Jakość i funkcjonalność

Na koniec warto wspomnieć, iż drzwi wejściowe powinny być stabilne, trwałe, ale także wygodne w obsłudze. Przyjmuje się, że aby były one w pełni funkcjonalne, powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości oraz min. 200 cm wysokości. Ważne będą także wymiary drzwi w świetle przejścia, wówczas próg w drzwiach może mieć maksymalnie 2 cm. Nie bez znaczenia jest materiał, z którego będą wykonane. Najczęściej wybór pada na drzwi drewniane, które doskonale się prezentują, a przy tym doskonale zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami. Zwróćmy również uwagę na konstrukcję drzwi – tu wysoką stabilność zagwarantuje budowa płytowa. Istotne znaczenie ma również wypełnienie skrzydeł oraz ich wzmocnienie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz