Materiał Partnera

Kryteria wyboru drzwi wejściowych

Kryteria wyboru drzwi wejściowych

Niezależnie czy do domu, mieszkania, biura – drzwi wejściowe pełnią funkcję przejścia z jednego świata do drugiego. Drzwi te strzegą najbardziej newralgicznego punktu budynku – wejścia. Pełnią funkcję zabezpieczenia przed intruzami, chronią prywatność osób, które są wewnątrz i – co należy docenić – odgrywają rolę reprezentatywną. Muszą być dopasowane do budynku, którego strzegą.

Rola drzwi wejściowych w różnych budynkach

Aby lepiej zrozumieć kryteria doboru drzwi wejściowych trzeba poczuć, jak wielką wagę pełnią w budynku.

Drzwi wejściowe symbolizują przejście i zarówno w kulturze wysokiej, jak i ludowej mają ogromne znaczenie. Wystarczy pomyśleć o pięknych zabytkach o ponadczasowo zdobionych portalach lub o do dziś znanym rytuale przenoszenia panny młodej przez próg, co przecież zawsze musi być poprzedzone otwarciem odpowiednich drzwi wejściowych – mówi ekspert z firmy FENTI.

Po pierwsze więc drzwi stanowią ozdobę budynku, w wielu miejscach ważna będzie ich funkcja estetyczna. Po drugie wejście musi być funkcjonalne. W niektórych budynkach nadrzędną rolę będzie odgrywało wykonanie drzwi, ich ekonomiczność i łatwość w konserwacji, natomiast kwestie estetyczne nie będą już tak istotne. Będzie tak np. w budynkach wielorodzinnych – tu każdy z właścicieli mieszkań osobno swoje mieszkanie zaopatrzy w oddzielne drzwi wejściowe. Drzwi wejściowe do klatek schodowych muszą być przede wszystkim odporne na zużywanie i awarie. Estetyka będzie w ich przypadku mniej ważna, jednak atrakcyjne drzwi na pewno będą wpływały na prestiż. W budynkach gospodarczych najważniejsze będą drzwi podwójnie zabezpieczone. Drzwi do domów jednorodzinnych muszą zabezpieczać dobytek przed złodziejem, a jednocześnie muszą mówić coś o właścicielach domu.

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe do domu i mieszkania

Planując zakup drzwi do domu, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników. Drzwi wejściowe są wystawione na działanie warunków atmosferycznych – od upałów, poprzez ulewy, aż po silne mrozy. Muszą być solidnie wykonane. Współczesne drzwi wejściowe są wykonane z wielu materiałów, jednolite mogłyby nie spełniać dzisiejszych oczekiwań, jakie przed nimi stawiamy. Wobec tego zwróć uwagę na to, z czego drzwi są wykonane. Czy konstrukcja jest wzmacniana wewnątrz i jakim materiałem są obite od zewnątrz, najlepiej sprawdzi się tu drewno. Drzwi powinny dobrze izolować temperaturę, koniecznie sprawdź, czy drzwi są ocieplane. Bardzo dobrym wyborem są drzwi przeciwpożarowe, ponieważ zapewnia spokój i bezpieczeństwo domowników. Podsumowując, musisz zwrócić uwagę na spełnianie przez drzwi funkcji zabezpieczających przed włamaniem i czynnikami zewnętrznymi. Pamiętać musisz też o wyglądzie drzwi, ale ten będzie zależał od Ciebie. Współcześnie masz do wyboru od rzeźbionych po minimalistyczne projekty, wszystko zależy od tego, czy wybierasz drzwi do domu, czy mieszkania. W mieszkaniach w bloku lepiej postawić na prostotę połączoną z bezpieczeństwem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz