Artykuł sponsorowany

Kruszywa – rodzaje, zastosowanie oraz możliwości i warunki ich pozyskiwania. Zakład Górniczy KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c.

Kruszywa – rodzaje, zastosowanie oraz możliwości i warunki ich pozyskiwania. Zakład Górniczy KAMYCZEK W. Chomicz, P. Chomicz s.c.

Materiały sypkie, jakimi są kruszywa, mogą powstawać w sposób naturalny lub sztuczny, czyli być wynikiem działania człowieka. Rodzina tych materiałów zawiera wiele zróżnicowanych grup cechujących się charakterystycznymi właściwościami. Dzięki temu możliwe jest ich różnorodne zastosowanie, z czego główną branżą wykorzystującą kruszywa naturalne i sztuczne jest budownictwo, ale nie tylko. Przeczytaj poniższy artykuł, dowiedz się, jakie są rodzaje i sposoby pozyskiwania kruszyw, oraz poznaj ofertę Zakładu Górniczego KAMYCZEK s.c.

Pozyskiwanie kruszyw

W zależności od rodzaju kruszywa mogą być pozyskiwane w różnoraki sposób. W przypadku materiałów pochodzenia naturalnego, czyli powstałych w wyniku przemieszczania się lodowców i erozji skał, zawierających zazwyczaj mieszaninę drobin skał magmowych oraz osadowych, mamy tu przede wszystkim na myśli wydobycie kopalniane lub z dna jezior i rzek. Tego typu działania prowadzą wyspecjalizowane firmy wydobywcze, takie jak Zakład Górniczy KAMYCZEK s.c., które zajmują się pozyskaniem, sortowaniem i sprzedażą tych materiałów. Oddzielną grupę stanowią kruszywa, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Uzyskuje się je przez cieplną obróbkę naturalnych specyfików lub w procesach recyklingu, czyli w wyniku przeróbki nieorganicznego materiału zastosowanego uprzednio w budownictwie, takiego jak gruz betonowy i ceglany.

Rodzaje

Jak już pisaliśmy powyżej, główny podział tego typu materiałów obejmuje przede wszystkim kruszywa naturalne i sztuczne. W pierwszym przypadku dzielimy je na kruszywa łamane (powstałe w wyniku mechanicznego rozkruszania litej skały) i żwirowe (tworzą się w trakcie erodowania skał). Przykładami materiałów pochodzenia naturalnego są żwir, piasek oraz otoczaki, a także grys, granit, bazalt, piaskowiec, wapień, dolomit. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia sztucznego, to ich głównymi przedstawicielami jest keramzyt (otrzymywany przez wypalanie niskotopliwych, odpowiednio przygotowanych i grudkowanych surowców ilastych o różnej strukturze), a także glinoporyt (powstający poprzez spiekanie glin z dodatkiem paliwa technologicznego, a następnie kruszenie i sortowanie spieku). Warto także pamiętać o produktach powstałych z odpadów przemysłowych, takich jak żużel paleniskowy i wielkopiecowy.

Zastosowanie

To, do czego używane są kruszywa, zależy przede wszystkim od ich właściwości. Niemniej jednak jest to materiał, który najczęściej stosuje się zarówno w postaci nieprzetworzonej, jak i jako składnik w różnego rodzaju procesach produkcyjnych. Niezaprzeczalnym liderem pośród branż, w których wykorzystuje się różnego rodzaju kruszywa, jest szeroko pojęte budownictwo. Stosuje się je między innymi do wytwarzania dalszych materiałów budowlanych, zapraw, betonów, a także większości mieszanek ogólnobudowlanych. Kruszywa mające nieco niższą wytrzymałość na czynniki zewnętrze wykorzystywane są do produkcji tynków szlachetnych, lastriko i wszelkiego rodzaju wyrobów betonowych, które nie są narażone na nadmierne obciążenia. W przypadku materiałów o wysokiej wytrzymałości wykorzystywane są one przede wszystkim jako składnik warstw nośnych i ścieralnych nawierzchni drogowych, lotnisk, parkingów, podbudów drogowych, pasów startowych oraz warstw filtracyjnych. Stosowane są też w budownictwie kolejowym i wodnym, a także przy robotach ziemnych oraz w innych celach przemysłowych. Nie należy jednak zapominać, że kruszywa, takie jak na przykład żwir, grysy i otoczaki, to także doskonały materiał dekoracyjny, który sprawdzi się w ogrodach lub parkach, podczas utwardzania ścieżek, budowy ogrodzeń, czy też tworzenia rabatów oraz opasek wokół domu. Jak widać, kruszywa to uniwersalny materiał o wielu twarzach, którego właściwości sprawiają, że zapotrzebowanie na ten produkt nie będzie malało jeszcze przez długi czas.

Dlaczego warto wybrać Zakład Górniczy KAMYCZEK s.c.?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni, którzy kupują kruszywa przeznaczone do różnego rodzaju prac, oczekują produktów najwyższej jakości, które świetnie spełnią swoją funkcję. Warto pamiętać, że kruszywa kruszywom nierówne i bardzo ważnym aspektem jest wybór renomowanej i wiarygodnej firmy sprzedającej te materiały. Do takich należy Zakład KAMYCZEK, którego pracownicy od początku stawiali zadowolenie klientów na pierwszym miejscu. Przekonaj się sam!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz