Materiał Partnera

Krótka historia tworzyw sztucznych

Krótka historia tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są nieodłącznym elementem współczesności. Są one obecne w niemal każdej dziedzinie życia - przemyśle, budownictwie, reklamie, branży kosmetycznej, spożywczej itp. Pierwsze tworzywa sztuczne powstały około 150 lat temu, a ich popularność nie słabnie. Zawdzięczają to wielu zaletom - odporności na wilgoć i czynniki chemiczne, niewielkiej wadze czy też niskim kosztom produkcji.

Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne (inaczej: tworzywa polimerowe) to materiały wyprodukowane z substancji niewystępujących naturalnie w środowisku, lecz stworzonych przez człowieka. Ich głównym składnikiem są polimery - syntetyczne lub zmodyfikowane polimery naturalne. Są one łatwe w obróbce i posiadają wiele zalet. Niestety, nie są one wolne od wad. Ich główną wadą jest długi lub bardzo długi czas rozkładu, jeśli trafią na wysypiska śmieci lub do środowiska naturalnego. Dlatego kupując artykuły plastikowe, pamiętaj o ich przeznaczeniu na recykling.

Krótka historia tworzyw sztucznych

Za początek historii tworzyw polimerowych uznaje się 1862 rok, gdy pewien Anglik zaprezentował na londyńskiej wystawie produkty wykonane z zupełnie nowego materiału - celuloidu. Odwiedzający wystawę mieli okazję podziwiać produkty codziennego użytku wykonane z tego tworzywa. Materiał ten okazał się dość drogi w produkcji, jednak zaledwie parę lat później inny odkrywca zaoferował światu tańszą i bardziej przystępną odmianę tego tworzywa. Wraz z upływem lat i zapotrzebowaniem rynku, różni naukowcy tworzyli i udoskonalali inne rodzaje tworzyw sztucznych. Początek XX wieku aż do lat ‘50 to moment narodzin m.in. polistyrenu, polietylenu, silikonu, teflonu, żywic epoksydowych, czy też polipropylenu. Tworzywa te po dziś dzień są produkowane i stosowane w najróżniejszych gałęziach życia. Współcześnie coraz więcej firm skupia się na produkcji tworzyw przyjaznych środowisku, ulegających szybkiej biodegradacji.

Tworzywa sztuczne w codziennym życiu

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez tworzyw sztucznych. Wystarczy rozejrzeć się po swoim otoczeniu, aby dostrzec, że są one wszechobecne. Są nimi artykułu gospodarstwa domowego, ubrania, opakowania kosmetyków i produktów codziennego użytku, zabawki, ramy okienne, systemy izolacji, banery i billboardy - a to zaledwie wąski wycinek. Firmy działające w branży tworzyw sztucznych, takie jak Plast-met zph producent form wtryskowych, są więc odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie w tej branży. Oferta Plast-met to m.in.: produkcja opakowań, elementy tworzyw sztucznych do zniczy, formy wtryskowe i rozdmuchowe.

Opracowanie:
Częstochowa, Dobrzyńska 115
tel. 693 194 276
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz