Krioterapia - rodzaje, działanie, wskazania do zabiegu

Krioterapia - rodzaje, działanie, wskazania do zabiegu

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to zabieg stosowany w przypadku pojawienia się stanów zapalnych, obrzęków czy problemów dermatologicznych. Umożliwia on pobudzenie naturalnych reakcji organizmu, a co za tym idzie - przywrócenie równowagi w ciele pacjenta. Kiedy warto z niego skorzystać? Czy istnieją przeciwwskazania do krioterapii?

Czym jest krioterapia?

Najprościej mówiąc, krioterapia to leczenie za pomocą niskiej temperatury. Polega ona na traktowaniu naszych tkanek zimnem - w zależności od potrzeb pacjenta dzieje się to miejscowo lub w kriokomorze.

W jaki sposób zimno wpływa na nasz organizm? Niskie temperatury sprawiają, iż naczynia krwionośne najpierw się zwężają, a następnie rozszerzają. Poprawia to przepływ krwi, a to wpływa na odżywienie tkanek i zmniejszenie napięcia mięśni. Dochodzi także do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia, które jednocześnie działają przeciwbólowo. 

Jak przebiega zabieg?

Podczas krioterapii przeprowadzanej miejscowo lekarz stosuje urządzenie zakończone rurą, z której wydobywa się para zimnego azotu. Już kilka minut omiatania parą wybranego miejsca, aby uzyskać znaczącą poprawę w przypadku kontuzji i innych schorzeń.

Krioterapia w specjalnej komorze to nieco dłuższy zabieg. Należy też się do niego odpowiednio przygotować - założyć maskę, drewniane obuwie, skarpety, opaskę na głowę i uszy oraz rękawiczki i odpowiedni strój. Zabieg odbywa się bez biżuterii czy soczewek.

Przed wejściem do komory należy upewnić się, że nasza skóra jest sucha - nie wolno stosować balsamów ani kremów. Pierwszym etapem jest komora z temperaturą wynoszącą ok. -60 stopni Celsjusza. Z niej po minucie wchodzi się do właściwej kriokomory, w której jest znacznie zimniej – nawet do -190 stopni. 

Podczas zabiegu ważne jest prawidłowe oddychanie według wskazań obsługi (robienie wdechów dłuższych niż wydechów) a także niedotykanie skóry. Po wyjściu z komory najczęściej sugeruje się ćwiczenia fizyczne, aby ogrzać organizm.

Kiedy warto zdecydować się na krioterapię?

Krioterapię stosuje się jako metodę wspomagającą leczenie dziesiątek chorób i dolegliwości. Zabieg ten polecany jest m.in. w przypadkach:

 • urazów takich jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, naderwania,
 • nerwobóli,
 • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
 • dny moczanowej,
 • stwardnienia rozsianego,
 • chorób reumatycznych,
 • depresji,
 • menopauzy,
 • łuszczycy,
 • zespołu bolesnego barku,
 • przewlekłego bólu ciała,
 • profilaktyki osteoporozy.

Czy każdy może skorzystać z zabiegu?

Nie każdy może skorzystać z terapii zimnem. Nie powinny tego robić osoby cierpiące z powodu chorób układu krwionośnego, takich jak nadciśnienie, niedokrwistość, przebyty zawał serca czy miażdżyca.

Krioterapia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, jednak odradza się ją w przypadku niedoczynności tarczycy i u osób z nadmierną potliwością. Przeciwwskazaniem są też choroby nowotworowe, choroby nerek, otwarte rany i odmrożenia.

Zabieg nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 10. roku życia i osób starszych powyżej 65. roku życia.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz