Kret – wróg czy przyjaciel?

Kret – wróg czy przyjaciel?

Kret w ogrodzie to nie jest łatwa przyjaźń. Krety to pożyteczne zwierzęta, ale potrafią sprawić wiele problemów. Musimy wiedzieć jednak, że są one częściowo pod ochroną i zabijanie ich powinno być ostatecznością. Warto dowiedzieć się czegoś o tych ciekawych ssakach. Przeczytaj, jak wygląda kret. Dowiedz się, czym się odżywia i jak można go przepędzić z działki czy ogrodu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czy kret ma oczy?

Kret europejski jest ssakiem, dla którego charakterystyczna jest pociągła walcowata budowa ciała. Jego kończyny są masywne – szczególnie silne są przednie łapy. Łapy kreta przypominają łopaty i umożliwiają mu sprawne kopanie tuneli.

Pysk ssaka jest długi i wyciągnięty. Wyrastają z niego włosy czuciowe – podobnie jak u rzęsorków albo ryjówek. W pyszczku ma schowane czterdzieści cztery zęby. Jego uszu nie widać, co nie oznacza, że ich nie ma – są one przykryte fałdem skórnym.

Kret większość życia spędza pod ziemią. Jego oczu nie widać, ale podobnie jak w przypadku uszu zwierzę je posiada. Oczy ukryte są pod sierścią i znajdują się gdzieś pomiędzy pyskiem a uszami. Kret widzi, ale jego wzrok nie jest tak rozbudowany, jak w przypadku innych ssaków.

W pracy pod ziemią wzrok nie odgrywa tak dużej roli. Opływowy kształt, ciemne ubarwienie oraz łapy – łopaty sprawiają, że kret świetnie odnajduje się w swoim podziemnym środowisku. Małe oczka i słaby wzrok nie sprawiają mu problemu. Jest to wynik tysięcy lat ewolucji.

Kret może żyć od dwóch do czterech lat. Ssaki rozmnażają się raz w roku – późną wiosną. Krecia ciąża trwa niecały miesiąc. W jej wyniku może pojawić się do siedmiu nowych osobników. Warto pamiętać, że krety nie są zwierzętami społecznymi. Żyją one w samotności. Jeżeli spotykają osobnika swojego gatunku, potrafią być nawet względem niego agresywne.

Co je kret?

W łowach pomagają kretom dwa zmysły – słuch oraz czucie. Jego dieta sprawia, że zwierzę to może być bardzo pożyteczne. W menu kreta znajdują się bowiem szkodniki upraw oraz trawników, z którymi samemu sobie poradzić nie jest łatwo. Do przysmaków kreta należą pędraki, żaby, ślimaki, małe kręgowce, larwy owadów oraz dżdżownice.

Oprócz tego, że jadłospis kreta jest bardzo rozbudowany, to dodatkowo je on dziennie trzy razy więcej pokarmu niż sam waży. Brak dostępu do pożywienia przez dwanaście godzin oznacza śmierć. Jego przemiana materii jest błyskawiczna.

Jak przepędzić kreta?

Kret pomaga w walce ze szkodnikami, ale sam często także stanowi problem. Pomimo tego, że krety utleniają glebę i zjadają różnego rodzaju szkodniki, same również powszechnie uważane są za szkodniki, a ludzie próbują usuwać je ze swoich ogrodów.

Pozbyć się kreta z działki czy z ogrodu można na różne sposoby. Można zwrócić się o pomoc do specjalistów. Najpierw jednak warto podjąć kroki, które mają na celu przepędzenie ssaka.

Inwestycja w Odstraszacz elektroakustyczny nie jest złym pomysłem. Dzięki sygnałom, które dla ludzi są niesłyszalne, ale dla kreta drażniące możemy pozbyć się ssaka. Skuteczną metodą są także podziemne zapory – sprawdź, jak pozbyć się kreta.

Czy kret jest pod ochroną?

W Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową. Nie podlega on ochronie w takich miejscach jak ogrody, szkółki leśne, trawiaste lotniska, obiekty sportowe czy ziemne konstrukcje hydrotechniczne.

To, że jest pod ochroną oznacza, że jest to pożyteczne zwierzę. Zatem jeżeli mamy kreta na działce czy ogrodzie, pamiętajmy, żeby najpierw spróbować spłoszyć zwierzaka, zanim podejmiemy bardziej radykalne kroki. Próba usunięcia ssaka zawsze powinna być ostatecznością.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży