Kremacja czy trumna – co wybrać?

Kremacja czy trumna – co wybrać?

Utrata bliskiej osoby wiąże się z wyborem rodzaju pochówku. Jeżeli zmarły nie zadeklarował za życia, czy woli być skremowany, czy pochowany tradycyjnie, podjęcie decyzji należy do najbliższej rodziny.  Kremacja różni się od tradycyjnego pogrzebu. Kiedyś kremacja była tematem tabu, teraz coraz więcej osób wybiera właśnie taką formę pochówku najbliższych. Przeczytaj, jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy, jak wygląda kremacja i ile kosztuje.

Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Obrzędy pogrzebowe zarówno w przypadku tradycyjnego pochówku, jak i w przypadku pochówku z kremacją są takie same. Przez kościół katolicki za właściwszą formę obchodzenia się z ciałem zmarłego uznawany jest tradycyjny pogrzeb. Kremacja jednak też jest dozwolona – w takim przypadku uroczyste pożegnanie zmarłego odprawiane zostaje przed skremowaniem ciała. Krematorium ostatnio staje się coraz bardziej popularne – szczególnie że na cmentarzach jest coraz mniej miejsca.

Jak przebiega kremacja?

Przy kremacji zwłok zostaje zachowana cała procedura tradycyjnego pogrzebu. Wykonywane są podstawowe zabiegi pielęgnacyjno – kosmetyczne, takie jak czesanie czy ubieranie zmarłej osoby – zakłady pogrzebowe oferują cały wachlarz usług i każdy pogrzeb dopracowują do najmniejszego szczegółu.

Przygotowane do spalenia ciało zawozi się do krematorium. Umieszcza się je w drewnianej trumnie – ze względów bezpieczeństwa ważne jest, żeby nie była ona zalakierowana i nie miała metalowych elementów. Spalenie zwłok trwa około trzech godzin. Następnie prochy przesypywane są do urny.

Kremacja zwłok dzieli się na dwa etapy. Najpierw rodzina żegna zmarłego – podczas spalania zwłok bliscy przebywają w specjalnej sali ceremonialnej, gdzie mogą prowadzić rozmowy o zmarłym i przywoływać wspomnienia.

Drugi etap to właściwy pogrzeb. Urnę z prochami umieszcza się w kolumbarium – specjalna cmentarna budowla z wnękami na urny lub osuwa się do grobu. Przechowywanie prochów zmarłego w domu jest nielegalne. Uregulowane zostało to ustawą z dnia 31 stycznia 1959 roku.  Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących pochówku grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Ile kosztuje kremacja?

W koszt kremacji wlicza się koszty odbioru i przewozu zwłok, przygotowanie ciała do kremacji, trumnę kremacyjną, obsługę pochówku, a wreszcie sam proces kremacji. Cena waha się w zależności od miasta i zakładu pogrzebowego.

Cena urn zaczyna się od kilkuset złotych. Najdroższy jest sam proces kremacji. Palenie zwłok to koszt około 600 zł. Specjalna trumna do kremacji to koszt około 550 zł. Pomimo wszystkich wydatków, pogrzeb z kremacją jest tańszy od tradycyjnego pogrzebu. Już sama cena trumny jest o wiele wyższa od ceny urn. Całkowity koszt pogrzebu z kremacją w większości przypadków mieści się w kwocie zasiłku przyznawanej przez ZUS.

Pamiętać należy także o tym, że nie wszędzie są piece krematoryjne. Jeżeli dowozimy zwłoki z  miejsca bardzo oddalonego od pieca krematoryjnego, musimy mieć na uwadze wysokie ceny samego transportu zwłok. W regionach, gdzie nie ma spopielarni, na kremację czeka się kilka dni. Zazwyczaj proces spalenia zwłok może być wykonywany z dnia na dzień. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz