Artykuł sponsorowany

Kredyty i lokaty – sposób na dodatkowe pieniądze

Kredyty i lokaty – sposób na dodatkowe pieniądze

Codzienność każdemu człowiekowi przynosi różne niespodzianki, które niekiedy wymagają określonej kwoty pieniędzy spoza typowego domowego budżetu. Sposobów na ich uzyskanie jest kilka, od systematycznego oszczędzania, przez zarobki na lokacie bankowej po szybki, ale oprocentowany kredyt.


Oszczędzanie z bankiem

Gromadzenie środków na tzw. czarną godzinę jest typowe dla ludzi z niższych warstw społecznych pod względem majętności i statusu społecznego. Na takim poziomie żyje obecnie większa część społeczeństwa, a dochody rodziny, w porównaniu z kosztami utrzymania, nie pozwalają na gromadzenie wielkich kwot pieniężnych. Wypadki losowe zdarzają się jednak każdemu, więc pozostaje systematyczne odkładanie symbolicznych kwot, w celu zapewnienia sobie rezerw finansowych. Jednym ze sposobów na zarobienie pieniędzy jest założenie lokaty, ta jednak nie pozwala na swobodne dysponowanie środkami, a pieniądze są zamrożone na czas umowy. Czas oczekiwania na efekty w postaci odsetek jest też stosunkowo długi, a uzyskane kwoty uzależnione od wysokości lokaty. 


Oszczędzanie za pomocą rachunków bankowych jest długotrwałe i żmudne, a jednak sporo osób posiadających zbędny kapitał decyduje się na taką formę inwestowania swoich pieniędzy. Przyrost odsetek nie zapewni wielkich zysków, ale ma jedną zaletę – jest bezpieczny. Każdy współczesny bank, zakładając lokatę, gwarantuje klientowi, że po upływie wyznaczonego okresu pieniądze wraz z określonymi odsetkami wrócą do niego. W przeciwieństwie do akcji bank o ugruntowanej pozycji, w którym gwarantem jest Skarb Państwa, nie naraża na żadne ryzyko związane z nietrafioną inwestycją. Taka instytucja proponuje swoim klientom kilka różnych wersji lokat. Każda z nich ma określony czas, w którym pieniądze nie mogą być wypłacone bez straty odsetek. 

Lokaty i kredyty

Oprócz standardowej usługi prowadzenia kont osobistych wszelkiego typu najpopularniejsze bankowe usługi dostępne dla każdego klienta to lokaty gotówkowe i kredyty. Każda z tych usług wiąże się z jednorazową operacją gotówkową, z reguły w większej kwocie, wpłacanej na rzecz banku lub klienta. Firmy specjalizujące się w finansowaniu proponują klientom lokaty długoterminowe albo na 1-3 miesiące, zależnie od potrzeb klienta. Lokaty mogą być wysokie kwotowo, ale wpłacane na krótki okres. W tej sytuacji, aby osiągnąć jakikolwiek zysk, trzeba ulokować w banku kwotę powyżej 10 000 zł. Lokata może też być niewielka, ale do 3 lat. Minimalna kwota w takiej lokacie to 500 zł. Wiele instytucji finansowych udostępnia również lokaty walutowe zarówno dla osób pełnoletnich, jak i dla małoletnich. 


Druga wymieniona forma uzyskania dodatkowej gotówki to kredyty. Banki i kasy pożyczkowe posiadają w swojej ofercie wiele odmian kredytów w małej lub dużej kwocie, kredytów celowych, hipotecznych czy konsolidacyjnych. Te ostatnie są przyznawane na szczególnych warunkach dla osób w trudnej sytuacji. Każdy oddział zapewnia klientom identyczną ofertę lokat i kredytów. Wystarczy zapoznać się z ogólnymi zasadami banku, a w każdym, nawet najmniejszym oddziale, oferta ta będzie dostępna dla zainteresowanych. Rozmaitość ofert kredytów i lokat sprawia, że często pojawia się problem z wyborem właściwej opcji. Warto wówczas skorzystać z pomocy prawnej specjalistów takich jak Lex Adm Jarosław Dziewulski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz