Materiał Partnera

Kredyt jako propozycja dla firm

Kredyt jako propozycja dla firm

Wielu przedsiębiorców traktuje kredyt jako ostateczność w przypadku problemów lub braku płynności finansowej. Okazuje się jednak, że tych produktów finansowych nie należy się obawiać. Są one nie tylko ostatnią deską ratunku dla firmy, ale też szansą na jej rozwój. Dodatkowe środki mogą być wykorzystane na realizację nowych inwestycji, zakup sprzętu czy modernizację zakładu. Dlaczego kredyty są wartym przeanalizowania rozwiązaniem dla firm?

Kredyt inwestycyjny

Przedsiębiorca, który decyduje się na rozpoczęcie działalności biznesowej, zwykle dysponuje określonym zapleczem finansowym. Jednak wraz z rozwojem firmy może szybko okazać się, że potrzebne jest dodatkowe, zewnętrzne źródło pieniędzy. Środki te są niezbędne do realizacji nowych inwestycji czy projektów.

Właśnie wtedy właściciel przedsiębiorstwa może skorzystać z możliwości, jakie daje kredyt inwestycyjny. Jest on udzielany na okres nawet dwudziestu lat. Fundusze pozyskane z kredytu są wykorzystywane na zakup nowych urządzeń, restrukturyzację firmy, wdrożenie nowego oprogramowania czy realizację inwestycji budowlanych. Podmiot, który udziela takiego kredytu, wymaga zabezpieczenia jego spłaty hipoteką na nieruchomość, wekslem in-blanco lub przeniesieniem własności. Kredytodawca może wymagać też wskazania celu, na który będą wykorzystywane środki finansowe.

Kredyt nie musi oznaczać ratunku w sytuacji tarapatów finansowych. To rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom rozwój firm i ich modernizację. Dlatego należy potraktować go niekiedy jako dobrą inwestycję na przyszłość” – mówi ekspert z firmy Money 4 you.

Z jakich jeszcze kredytów może skorzystać firma?

Jednym z najczęściej spotkanych kredytów dla firm jest kredyt obrotowy. Jest on udzielany, aby przedsiębiorstwo mogło opłacić bieżące zobowiązania czy kupić towar. Może być odnawialny lub nieodnawialny, a także wypłacany w transzach albo jako linia kredytowa. O tym, na jaką kwotę kredytu może liczyć przedsiębiorca, decydują głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wysokość zysków generowanych przez firmę, natomiast drugim jej kondycja finansowa.

Można spotkać się także z tak zwanym kredytem pomostowym. Jest on udzielany wtedy, gdy przedsiębiorstwo spodziewa się w najbliższym czasie dofinansowania z zewnętrznego źródła. Warto skorzystać z takiej opcji podczas oczekiwania na dotację ze środków unijnych. Kredyt ten umożliwia zachowanie płynności finansowej.

Firmy, tak jak i osoby fizyczne, mogą liczyć również na kredyt gotówkowy. Wybierając taką możliwość, nie trzeba wskazywać, na co zostaną wykorzystane otrzymane środki. Jest on spłacany z bieżących dochodów przedsiębiorstwa.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz