Artykuł sponsorowany

Krawaty i krawatki – co warto o nich wiedzieć?

Krawaty i krawatki – co warto o nich wiedzieć?

Krawat kojarzy nam się z elegancką ozdobą męskiej szyi, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by nosiły go również kobiety. Historia tego elementu ubioru sięga czasów przed naszą erą, jednak największa popularność krawaty zdobyły w XVII wieku za sprawą pewnego słynnego władcy. Dowiedz się więcej o historii krawatów i sposobie ich noszenia. Poznaj też ich ciekawe zastosowanie.

Komu krawaty zawdzięczają swoją popularność?

Choć historia krawatów sięga czasów odległych – z zamiłowania do tej ozdoby słynął ponoć chiński cesarz Shih Huang Ti, rządzący około 200 lat przed naszą erą, to w Europie stały się synonimem stylu dopiero w XVII wieku. Wszystko to za sprawą Ludwika XIV, który zaczerpnął ten pomysł ze strojów chorwackich najemników. Wiązali oni na szyjach jedwabne chusty, które tak bardzo spodobały się władcy, że po krótkim czasie stały się jego znakiem rozpoznawczym. Moda ta szybko objęła cały dwór, później Anglię, a finalnie całą Europę i trwa do dziś.

Co ciekawa, sama nazwa tej ozdoby (fr. Cravattes)  pochodzi właśnie od francuskiego słowa Croate, oznaczającego pochodzenie regimentu (Chorwacja).

Czy krawat zawsze wyglądał tak samo?

Krawaty obecnie dostępne są w wielu formach – rozmiarach, kolorach, wykonywane są z różnych materiałów. Panuje pełna dowolność w wyborze – dla osób chcących się wyróżnić dobrym rozwiązaniem są na przykład krawatki, czyli bardzo krótkie krawaty, doskonale sprawdzające się np. jako uzupełnienie kamizelki.

Nie zawsze jednak tak było – dawniej krawaty musiały mieć określone wymiary, inaczej byłaby to duża modowa wpadka. O ile dzisiejsze krawaty w zdecydowanej większości mają około 140 cm długości i 7-9 cm szerokości, na początku wieku były one o wiele krótsze, ze względu na odmienny sposób noszenia spodni.  W latach 30-40 dwudziestego wielu krawaty miały około 10 cm szerokości, natomiast po wojnie – a zwłaszcza w latach 60  stały sia znacznie szczuplejsze chudości – ich szerokość wynosiła zaledwie 2,5 cm.

Można nosić je także na wiele różnych sposobów – podobno istnieje aż 85 metod ich wiązania! Zazwyczaj jednak stosuje się jeden z 4 najpopularniejszych sposobów wiązania: Windsor, pół Windsor, Pratt oraz prosty (four in hand).

Zastosowanie krawatów

Krawaty i krawatki od zawsze stanowią ozdobę stroju męskiego, a w obecnych czasach korzystają z nich również kobiety. Za pomocą zastosowania odpowiedniego koloru można wyrazić swoje poglądy lub stanowisko, dlatego warto wiedzieć o nich więcej, zanim wybierzemy się na zakupy.

Krawaty mają również inne, ważne zastosowania – stanowią element umundurowania np. królewskich oddziałów wojska w Wielkiej Brytanii, a także wielu szkół i organizacji – również w naszym kraju.

Firmy takie jak Felix PPH, wykonujące gadżety reklamowe oferują szyte na zamówienie krawaty i krawatki o różnych szerokościach, długościach i kolorystyce. Mogą być one znakowane metodą sublimacji, sitodrukiem lub haftem – korzysta z tego wiele firm i instytucji, zamawiając krawaty z logo lub w barwach firmy, dla pracowników, członków lub sympatyków organizacji.

Krawat jest elementem ubioru, który przyciąga uwagę, dlatego może być także doskonałym gadżetem reklamowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz