Kraków – co warto zwiedzić w długi weekend?

Kraków – co warto zwiedzić w długi weekend?

Zastanawiasz się, gdzie warto odpocząć w długi weekend ? W tym roku wybierz Kraków. Święto Bożego Ciała to dzień wolny od pracy, więc to świetna okazja do zaplanowania dłuższego wyjazdu. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na turystów w Krakowie.

Dlaczego Boże Ciało jest w czwartek?

Święto Bożego Ciała zawsze wypada w czwartek, dlatego to idealna okazja do wykorzystania dłuższego urlopu. Wystarczy zaplanować wolny piątek i możemy cieszyć się 4-dniowym weekendem. Na początek kilka ciekawostek i praktycznych informacji:

  • Kiedy jest Boże Ciało 2019? Boże Ciało w tym roku wypada 20 czerwca.
  • Dlaczego Boże Ciało obchodzimy w czwartek? Boże Ciało, a dokładniej Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzimy 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. Najwcześniejszy termin przypada na 21 maja, a najpóźniejszy 24 czerwca. Boże Ciało świętujemy w czwartek wypadający po uroczystości Trójcy Świętej.

Co zwiedzić w Krakowie? Boże Ciało w Krakowie

Obowiązkowym punktem jest oczywiście Rynek Starego Miasta z mnóstwem zabytków i restauracji z najlepszym jedzeniem. Koniecznie trzeba odwiedzić Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską, Barbakan i gotycką wieżę ratuszową, a o pełnej godzinie wysłuchać Hejnału Mariackiego. Przechadzając się bocznymi uliczkami, znajdziemy klimatyczne kawiarnie, knajpy i hotele.

Skoro zamierzamy spędzić Boże Ciało w Krakowie, warto wybrać się do Bazylika Bożego Ciała. W tej gotyckiej bazylice, znajdującej się na Kazimierzu, możemy podziwiać monumentalne organy, które są największym instrumentem w mieście. Cała dzielnica Kazimierz jest warta uwagi, zwiedzimy tu liczne zabytkowe synagogi i poznamy kulturę żydowską. Długi weekend w Krakowie to również okazja do wybrania się na rozmaite wydarzenia kulturalne.

Co warto zobaczyć z dzieckiem w Krakowie?

Kraków to miasto Smoka Wawelskiego – szczególnie dzieci zainteresuje legenda o żarłocznej bestii i chętnie odwiedzą Smoczą Jamę. Na Wawelu zwiedzimy zamek królewski i poznamy historię królów polskich.

Oprócz Smoczej Jamy i rzeźby Smoka Wawelskiego dzieci mogą zainteresować muzea, w których przygotowane są różne atrakcje edukacyjne. Warto wybrać się do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. To rozległy zielony park, w którym najmłodsi mogą poszerzyć wiedzę z dziedziny mechaniki, optyki czy akustyki – w parku znajdują się przeróżne urządzenia do zabawy. Rozrywka gwarantowana przez cały dzień.

Dla miłośników zwierząt atrakcją będzie krakowskie zoo, które zlokalizowane jest w spokojnej okolicy, a dokładniej parku leśnym – Lesie Wolskim. Znajdują się tu liczne szlaki spacerowe i rowerowe. Miejscem wartym odwiedzenia jest także Muzeum Żywych Motyli – można tu z bliska podziwiać egzotyczne owady, a nawet wziąć na rękę, ponieważ motyle swobodnie latają po pomieszczeniu. 

Jak widać, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poczuj magiczną atmosferę tego zabytkowego miasta i już dziś zarezerwuj noclegi w Krakowie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz