Kraina Świętego Mikołaja. Co warto zobaczyć w Laponii?

Kraina Świętego Mikołaja. Co warto zobaczyć w Laponii?

Laponia to najdalej wysunięty na północ region Finlandii, kojarzony z dziką, niemalże dziewiczą przyrodą i św. Mikołajem, którego wioskę możemy odwiedzić w pobliżu Rovaniemi. Laponia to również ojczyzna Samów - jednego z najstarszych europejskich ludów, który do dzisiaj stara się zachować lokalne tradycje oraz język. Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Przeczytaj, co warto zobaczyć i zrobić w Laponii i przekonaj się, dlaczego warto ją odwiedzić.

Obserwacja zorzy polarnej

W Laponii to niezwykłe zjawisko najlepiej obserwować w okresie od stycznia do kwietnia. Jeśli chcemy śledzić obecność zorzy nad nami, warto zainstalować specjalną aplikację na telefon. Musimy jednak pamiętać, że aby zorza była widoczna, konieczna jest dobra pogoda i... odrobina szczęścia. Zorzę bowiem nie tak łatwo zobaczyć. Warto jednak mieć na uwadze, że najczęściej występuje ona między godziną 22:00 a 1:00 w nocy.

Aby zobaczyć zorzę polarną, możemy wykupić zorganizowaną wycieczkę na skuterach śnieżnych lub psim zaprzęgiem. Możemy także samodzielnie udać się na jej poszukiwanie, jednak w tym przypadku niezbędny będzie samochód z napędem na cztery koła. Najwygodniejszą formą obserwacji zorzy z pewnością jest nocleg w hotelu typu igloo, który posiada przeszklony dach. Taka przyjemność to wydatek około 500 euro za dobę.

Czekając na pojawienie się zorzy polarnej na świeżym powietrzu, pamiętajmy, aby uzbroić się w cierpliwość i termos z ciepłym napojem. Patrzmy na niebo, nie tylko na horyzont, ale też nad sobą. Zorza polarna zazwyczaj jest olbrzymia i często nie da się jej ogarnąć jednym spojrzeniem.

Zorza polarna

Wioska św. Mikołaja pod Rovaniemi

Wioska św. Mikołaja położona jest pod Rovaniemi. To spory obszar, na którym znajdują się głównie sklepy z pamiątkami i poczta Mikołaja. Mikołaj przyjmuje gości przez cały rok, jednak musimy przygotować się na to, że na spotkanie trochę poczekamy. Zegar na wejściu do domu świętego pokazuje, czy jest on aktualnie w trakcie drzemki czy może nas już ugościć. W kolejce do spotkania stoją dzieci z całego świata!

Gdy przyjdzie nasza kolej, będziemy mogli wejść do pomieszczenia, gdzie na podeście na wielkim krześle siedzi uśmiechnięty starzec. Krótka rozmowa ze św. Mikołajem jest bezpłatna, jednak za zdjęcia robione przez "elfy" musimy już zapłacić (to wydatek od 20 do 40 euro). Robienie swoich zdjęć jest zabronione.

W wiosce możemy również napisać list  i odesłać go do rodziny. Jeśli chcielibyśmy spędzić z Mikołajem więcej czasu, możemy zaprosić go z wizytą do swojego domku. Wówczas święty może przy okazji wręczyć dzieciom prezenty. Taka przyjemność jednak znacząco zwiększa cenę noclegu. Chociaż wioska św. Mikołaja to sztucznie wykreowany park rozrywki, z pewnością spodoba się wszystkim dzieciom.

Podróż psim zaprzęgiem i safari na skuterach śnieżnych

Wielką atrakcją tego niezwykłego obszaru Finlandii są zaprzęgi psów husky. Różnego rodzaju obozów i farm psów jest w Laponii bardzo dużo. Boisz się, że zwierzęta są w ten sposób wykorzystywane? Nic bardziej mylnego - psy uwielbiają biegać w zaprzęgach, są wręcz od tego uzależnione. Właściciele traktują je bardzo dobrze - każdy ma swoją budę, a opiekunowie doskonale wiedzą, jaki każdy z nich ma temperament i charakter.

Chcąc wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem, warto udać się do takiej farmy lub wykupić wycieczkę w miejscowym biurze podróży. Gwarantujemy, że będzie to niesamowita przygoda! Ta wycieczka jest dla wszystkich, którzy kochają zwierzęta, naturę i szybką jazdę. Nadaje się także dla rodzin z dziećmi.

Innym niesamowitym przeżyciem będzie safari na skuterach śnieżnych. Przed skorzystaniem z tej atrakcji, otrzymujemy specjalne nieprzepuszczające chłodu i wiatru kombinezony a także krótki instruktarz. Trasa przejażdżki może wieść przez skutą mrozem taflę jeziora i skąpany w śniegu las. Przed wybraniem się na safari pamiętajmy, że temperatury podczas wycieczki mogą dochodzić do minus 30 stopni.

Psi zaprzęg

Życie rdzennych mieszkańców - Samów

Będąc w Laponii, warto z bliska przyjrzeć się życiu jej rdzennych mieszkańców. Samowie są jednym z najstarszych europejskich ludów, który na tereny Laponii przybył z okolic Uralu i Syberii. Ci spokojni, pracowici i kochający przyrodę ludzie to świetni pastarze wypasający do dziś stada reniferów. Ich kultura, tradycja i rękodzieło przyciąga do Laponii wielu podróżników. Obecnie w Finlandii żyje około 9 tys. Lapończyków, z ktorych około 3 tys. nadal posługuje się różnymi dialektami ojczystego języka. 

Aby bliżej poznać ich kulturę, warto wybrać się do muzeum - skansenu Siida w wiosce Inari. Można tam zobaczyć w jaki sposó mieszkali i żyli Samowie. Z muzeum warto udać się do kościoła położonego nad jeziorem Pielpa, pochodzącego z XVII wieku. Można również zobaczyć kościół Samów w Inari i udać się do farmy reniferów. To naprawdę niezwykłe zwierzęta. Jeśli wybierzemy się do Laponii w okresie letnim, będziemy mogli skorzystać z rejsu po jeziorze Inarijarvi, m.in. na ważną dla Samów wyspę Ukko.

W Inari działa również parlament Samów, lokalna stacja radiowa i telewizyjna, ukazują się też gazety wydawane w ich języku. W wiosce znajduje się także największe skupisko malutkich warsztatów rzemieślniczych, zajmujących się wyrobem między innymi naczyń, tradycyjnej odzieży i pamiątek tego ludu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz