Artykuł sponsorowany

Kowalstwo artystyczne - przykłady realizacji

Kowalstwo artystyczne - przykłady realizacji

Kowalstwo artystyczne to połączenie metalu i sztuki, przeważnie sztuki użytkowej. Z metalu jako tworzywa wydobywa się piękno. Innymi słowy, przedmiotom nadaje się estetyczne walory. Dlatego kowalstwo artystyczne to wyrabianie rzeczy, które nie tylko czemuś służą, ale są także wizualnie atrakcyjne. Z połączenia tradycyjnego rzemiosła i sztuki użytkowej powstaje zatem wyrób, który wyróżnia się przede wszystkim oryginalnym wzornictwem.  

Co to jest kowalstwo artystyczne?

Kowalstwo artystyczne jest mocno zakorzenione w kowalstwie tradycyjnym. Oba pokrewne rzemiosła łączy ręczna obróbka metali na gorąco. Metal jest rozgrzewany do temperatury, która umożliwia jego dowolne kształtowanie poprzez m.in. kucie i wyginanie. Element twórczy pojawia się więc w czasie formowanie tworzywa. Tworzywem może być np. stop żelaza z węglem, czyli stal. Stali nadaje się oryginalne wzory i formy, wykuwa z niej np. zdobienia balustrad albo bram. Dzięki temu wyrób może stać się przedmiotem o cechach artystycznych.

Kowalstwo artystyczne często jest zaliczane do metaloplastyki. Metaloplastyka to w zasadzie każda twórcza działalność, której celem jest wyrabianie artystycznych przedmiotów z metali.

Zastosowanie wyrobów kowalstwa artystycznego 

Wyroby kowalstwa artystycznego są obecne wszędzie tam, gdzie jest człowiek i jego otoczenie. Wszędzie przecież można spotkać schody, balustrady, ogrodzenia, ławki, a nawet lampy uliczne. Każdy z tych przedmiotów codziennego użytku może zawierać np. zdobienia wykonane w kuźni. Firma Metalex-Szyma specjalizuje się w tradycyjnym kowalstwie artystycznym i ślusarstwie budowlanym (ślusarstwo, przeciwnie do kowalstwa, zajmuje się ręczną obróbką metali na zimno). Zakres projektów realizowanych przez twórców zajmujących się tradycyjnym kowalstwem artystycznym jest więc bardzo szeroki. Można wymienić następujące realizacje, które zarazem są najczęstszymi przykładami wykorzystania kowalstwa jako sztuki użytkowej:

  • bramy wykuwane ze stali, w tym bramy kute proste i zdobione
  • kraty okienne
  • ogrodzenia kute, w tym ogrodzenia stylizowane na stare
  • balustrady wewnętrzne i zewnętrzne ze stali nierdzewnej, w tym z elementami dekoracyjnymi
  • schody stalowe
  • balkony stalowe wewnętrzne i zewnętrzne, w tym tarasy
  • inne wyroby z metali o różnorodnym przeznaczeniu, np. lampy, gabloty, żyrandole, świeczniki, kinkiety, karnisze czy też krzyże.

Kowalstwo artystyczne jest więc bardzo często wykorzystywane w różnych architektonicznych projektach, zarówno w architekturze użytkowej, jak i sakralnej. Szczególnie mocno jest obecne w architekturze historycznej (budynki zabytkowe oraz ich renowacja). Jednak znajduje ono zastosowanie nie tylko w architekturze budynków (publicznych bądź prywatnych), ale także i w aranżacji wnętrz albo przestrzeni (np. ogrodzenia).

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz