Materiał Partnera

Koty brytyjskie – jak są zbudowane i jak je pielęgnować?

Koty brytyjskie – jak są zbudowane i jak je pielęgnować?

Koty brytyjskie to z pewnością jedne z najpiękniejszych ras kotów na świecie. Zachwycają one swoim wyglądem, a szczególną uwagę przykuwa ich futro, które jest krótkie i gęste. Koty te są wyjątkowo dbałe, w związku z czym ich właściciele nie musza wykonywać wielu czynności związanych z ich pielęgnacją. Jak dokładnie wygląda kot brytyjski i jak należy go pielęgnować?

Budowa kota brytyjskiego

Koty brytyjskie są największymi kotami krótkowłosymi. Niektóre dorosłe kocury mogą ważyć nawet około 10 kg. Koty tej rasy są muskularne i cechuje je krępa sylwetka, szerokie łopatki, barki i biodra, a także silna klatka piersiowa. Koty brytyjskie posiadają gruby i puszysty ogon. Dla kotów tej rasy charakterystyczna jest duża okrągła głowa i krótka szyja. Widoczne są także wyraźne policzki. Uszy tych kotów są szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach, z kolei oczy są duże. Koty brytyjskie przyciągają uwagę swoim futrem, które jest gęste i krótkie. Wszystkie te cechy nadają kotu brytyjskiemu misiowatego wyglądu.

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Ze względu na to, że koty brytyjskie są wyjątkowo czystą rasą i dbają o własną higienę, nie wymagają one wielu czynności pielęgnacyjnych. Bardzo często wystarczające jest przeczesanie futra kota raz w tygodniu. W tym celu wykorzystuje się grzebień lub specjalistyczną rękawiczkę, która zbiera stare i obumarłe włosy. Koty brytyjskie należy od małego przyzwyczaić do czesania. W ten sposób postępuje Hodowla kotów rasowych z Nietążkowa w województwie Wielkopolskim. Koty przyzwyczajone do czesania futerka uważają tę czynność jako pieszczoty.

Zdrowy kot brytyjski nie wymaga specjalnych zabiegów dotyczących pielęgnacji uszu. Wystarczające jest raz na jakiś czas sprawdzenie uszka i przetarcie go gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Należy mieć na uwadze, by nigdy nie używać patyczków do czyszczenia uszu kota, ponieważ mogłyby one uszkodzić słuch kota. W sytuacji, gdy zauważymy wydobywającą się wydzielinę z ucha kota, wówczas należy udać się do weterynarza.

Oczy również nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Jedyna czynnością, która możemy wykonywać jest usuwanie śpioszków, które mogą pojawić się po nocnym odpoczynku kota. Poza tym koty brytyjskie nie powinny przebywać w miejscach, gdzie są przeciągi.

Koty narażone są na występowanie kamienia nazębnego. Pojawia się on podczas stosowania złej diety. Koty brytyjskie mające kamień nazębny będą miały nieprzyjemny zapach z pyszczka, a co gorsze może on doprowadzić do stanów zapalnych. Jeżeli chcemy zapobiec takiej sytuacji musimy podawać kotom pokarmy, które zmuszą je do gryzienia. Takie pokarmami są np. duże kawałki mięsa i sucha karma.

Aby koty nie niszczyły mebli, warto zapewnić im do dyspozycji drapak. Urządzenie to służy kotu przede wszystkim do tępienia pazurów. Jednakże niekiedy zdarzają się sytuacji, że konieczne jest przycięcie pazurków. Wówczas należy użyć specjalistycznych ciążków, które nie rozdwajają pazurków. Poza tym podczas wykonywania tej czynności trzeba uważać, by nie przyciąć żywej tkanki, która jest ukrwiona i unerwiona. Można ją poznać po różowym kolorze.

Opracowanie:
Nietążkowo, Leśna 24
tel. 600 338 730
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz