Artykuł sponsorowany

Kotły na pellet, olej, węgiel i eko-groszek - czym się różnią?

Kotły na pellet, olej, węgiel i eko-groszek - czym się różnią?

Jedną z kluczowych decyzji, którą trzeba podjąć podczas budowy domu jednorodzinnego, szczególnie oddalonego od miasta, jest wybór ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na kotły. Różnią się one od siebie wsadem, a to pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Czym się różnią piece centralne w zależności od typu paliwa?

Piec centralnego ogrzewania         

Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia do mieszkania gazu i założenia instalacji gazowej, musimy pomyśleć o zakupie kotła. Różnią je między sobą typy paliwa, a wraz z nimi stosunek ceny do komfortu obsługi, zaangażowanie użytkownika, a także niebagatelny wpływ na środowisko. Niezależnie od podjętej przez nas decyzji, zlećmy montaż kotła specjalistom w tej dziedzinie, takim jak Sol - Term Adam Sobolewski. Brak awaryjności będzie miał znaczący wpływ na wydajność paliwa, które wybierzemy.

Pellet

Pellet to granulat sporządzony z odpadów drewnianych, takich jak wióry, trociny i zrębki. Są one sprasowane w formę małych kulek. Od zwykłego drewna różni je to, że prawie nie zostawiają popiołu, a więc nie brudzą i nie zapychają kotła (ani pomieszczenia). Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pellet wygodnie się też magazynuje, a także dozuje. Koszt pelletu jest zbliżony do węgla, choć oczywiście wymiana pieca kosztuje. Jednak biorąc pod uwagę zyski dla środowiska, które jest wspólnym miejscem do życia, warto to naprawdę poważnie przemyśleć.

Piec na olej

Olej opałowy leki jest bezsiarkowy, a spaliny nie są tak szkodliwe dla środowiska, jak w starego typu piecach. Wybierając jego najnowocześniejszą formę otrzymujemy prawie bezobsługowy kocioł, z automatycznie odbywającym się procesem ogrzewania. Elektronika w nim zawarta będzie inteligentnie regulować temperaturę w pomieszczeniach według tego, co ustawimy na termostacie. Z każdym uzupełnieniem zbiornika powinno się go regulować, ponieważ paliwo różni się między sobą.

Ogrzewanie węglem

Kotły na węgiel to jedna z najstarszych metod w Polsce, służąca do ogrzania domów. Mogą być żeliwne albo stalowe. Są tanie - tak jak i samo paliwo. Węglem trzeba posługiwać się umiejętnie, bo inaczej możemy uzyskać niższe spalanie, niż posiadane przez piec możliwości. Jest to jednak bardzo nieekologiczna metoda ogrzewania, od której się odchodzi. Założenie go i wykorzystywanie dziś może być najtańszym rozwiązaniem, jednak być może w dłuższym okresie będziemy zmuszeni go wymienić na nowy przez odgórnie wymuszone zmiany.

Eko-groszek

Eko-groszek to kolejna metoda ogrzewania węglem brunatnym lub kamiennym. Wytwarza się go z węgla o niskiej zawartości siarki, tworząc z niego ziarna o bardzo małej średnicy. Łatwo trafić na jego podróbę - oryginalny eko-groszek będzie wydajny i kaloryczny. Podczas procesu jego spalania wydziela się mniej zanieczyszczeń, niż w przypadku zwykłego węgla, a samo uzupełnianie go odbywa się około 2 razy w tygodniu. Piece do jego spalania są dość drogie, tak jak i koszty naprawy, jednak zwracają się po dłuższym okresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz