Materiał Partnera

Kotły gazowe czy na paliwa stałe? Co jest lepsze?

Kotły gazowe czy na paliwa stałe? Co jest lepsze?

Każdy właściciel domu stoi przed wyborem rodzaju instalacji centralnego ogrzewania. Najważniejszym elementem instalacji C.O. jest kocioł, od którego zależy później rodzaj opału, a także wydatki na ogrzewanie. Wybór sposobu ogrzewania jest niełatwy, tym bardziej, że przez wiele lat odczuwa się skutki tej decyzji. Dlatego spieszymy z pomocą i podpowiadamy, czym się charakteryzują dwa najpopularniejsze rodzaje kotłów - na gaz i paliwa stałe.

Kotły gazowe czy kotły na paliwa stałe?

Dla każdego z nas najbardziej optymalny sposób ogrzewania może być nieco inny. Zależy on bowiem on podejścia do ekologii, dostępności paliwa, fizycznych możliwości przechowywania paliwa, możliwości wykonania danej instalacji na danej nieruchomości, czy też komfortu obsługi danego kotła. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasadnicze różnice między dwoma najpopularniejszymi urządzeniami grzewczymi - kotłem gazowym i na paliwa stałe.

Kotły gazowe nie są zbyt drogie, a koszty ogrzewania domu są raczej umiarkowane (w przypadku domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych może to być około 2500 zł rocznie). Obsługa kotła gazowego nie wymaga wiele wysiłku - jest on praktycznie bezobsługowy. Tego typu urządzenia do ogrzewania mają liczne zabezpieczenia, a awarie zdarzają się bardzo rzadko.

Z kolei nowoczesne kotły na paliwa stałe (drewno, pellet, węgiel kamienny, koks, groszek węglowy) to dość duży wydatek, jednak w dalszej perspektywie można zaoszczędzić na rachunkach. W przypadku ogrzewania tego typu, trzeba przede wszystkim zadbać o zapasy paliwa i jego składowanie. Kotły na paliwa stałe, nawet zautomatyzowane, wymagają okresowej obsługi. Jednak niektóre rodzaje paliwa, głównie węgiel, emitują do atmosfery szkodliwe związki.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Niezależnie od rodzaju instalacji, rachunki za ogrzewanie zawsze można nieco obniżyć. Opłaty za ogrzewanie zależą nie tylko od rodzaju paliwa, ale także od innych czynników.

  • Zadbaj o solidne ocieplenie domu. Zasada jest prosta - im bardziej ocieplony budynek, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są dobrymi materiałami termoizolacyjnymi, lecz ich lepsze wersje mają niższy współczynnik “uciekania” ciepła.

  • Zniweluj mostki termiczne. Mostki termiczne to miejsca przez które “ucieka” ciepło z domu. Mogą to być nieszczelne okna, drzwi, fundamenty itp.

  • Regulacja temperatury. Jeżeli przez większość dnia dom stoi pusty, warto obniżyć temperaturę ogrzewania.

Sprzedaż i montaż kotłów

Poszukujesz firmy, w której nie tylko będziesz mógł kupić kocioł, ale również będziesz mógł liczyć na jego montaż i serwis? Wypróbuj firmę Janusz Pietrzykowski Kamix Z.H.U.Technika Grzewcza I Sanitarna. W ofercie firmy znajdziemy m.in.: montaż kotłów, sprzedaż kotłów, serwis kotłów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz