Materiał Partnera

Kotłownie kontenerowe – alternatywa dla kotłowni tradycyjnych

Kotłownie kontenerowe – alternatywa dla kotłowni tradycyjnych

W przemyśle ogromną rolę odgrywają kotłownie przemysłowe. Jednak przy realizacji niektórych prac nie opłaca się stawianie tradycyjnej kotłowni, np. w przypadku robót budowlanych. Dlatego w takich zadaniach wykorzystywane są kotłownie kontenerowe, które posiadają kilka cech odróżniających je od kotłowni tradycyjnych. Na rynku istnieją firmy, które sprzedają lub wypożyczają ten rodzaj kotłowni.

Gdzie wykorzystuje się kotłownie kontenerowe?

Coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw przemysłowych cieszą się kotłownie kontenerowe. W szczególności używają ich przedsiębiorstwa, które potrzebują do wykonania swoich prac kotłowni mobilnej, a zarazem takiej, która będzie gotowa do szybkiego podłączenia i działania we wskazanym miejscu. Używanie kotłowni kontenerowych sprawia, że nie ma konieczności budowania kotłowni tradycyjnych, których budowa zajęłaby bardzo dużo czasu. Ma to duże znaczenie w przypadku prac, podczas których energia cieplna wykorzystywana jest tylko przez pewien okres czasu. Ponadto kotłowe przemysłowe tradycyjne wymagałyby wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia w obiekcie.

Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Super Plus PHU Andrzej Rulski, kotłownie kontenerowe wykorzystywane są do produkcji ciepła w obiektach takich jak:

 • budynki mieszkalne,
 • kompleksy handlowo-usługowe,
 • hotele,
 • ośrodki wczasowe,
 • zakłady produkcyjne.

Budowa i zalety kotłowni kontenerowych

Kotłownie kontenerowe mogą dostarczać ciepłą wodę użytkową albo parę technologiczną, a jej głównym jest kocioł. W takich kotłowniach wykorzystuje się kotły wodne lub kotły parowe. Na rynku znajdują się firmy, które oferują zbudowanie kotłowni kontenerowej w oparciu o wytwornice pary. Zdarza się, że w razie konieczności kotłownie kontenerowe zawierają palnik dwumediowy, jednakże ten rodzaj kotłowni najczęściej zasilany jest gazem lub olejem. Ponadto wyposażone są w urządzenia służące do sterowania oraz posiadają zabezpieczenia. Kotłownie kontenerowe budowane są przez wykwalifikowanych fachowców, którzy działają w oparciu o projekt. Projekt kotłowni uwzględnia wszelkie przepisy, normy i inne zalecenia techniczne.

Kotłownie kontenerowe wyróżniają się kilkoma pozytywnymi cechami, które wpływają na wzrost zainteresowania nimi. Do głównych ich zalet należą między innymi:

 • możliwość szybkiego dostarczenia ciepła do każdego obiektu,
 • łatwość w ich przewożeniu zarówno transportem lądowym, jak i kolejowym,
 • wyposażenie we wszystkie potrzebne instalacje,
 • brak konieczności postawienia kotłowni na fundamencie,
 • możliwość dopasowania kształtu i rozmiaru kontenera do charakteru obiektu,
 • utrzymanie ciągłości produkcji w przypadku ciepła technologicznego,
 • możliwość zaoszczędzenia miejsca w pomieszczeniach.

Istotną cechą kotłowni kontenerowych jest to, że pozwalają one na zmniejszenie sieci przemysłowej zewnętrznej, dzięki czemu ograniczają straty energii w przesyle.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz