Materiał Partnera

Kostka brukowa czy kostka granitowa - którą warto wybrać?

Kostka brukowa czy kostka granitowa - którą warto wybrać?

Budowa nowego domu wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji. Na każdym kroku spotykają nas różnorodne dylematy. Jednym z nich może być wybór materiału do budowy chodników na terenie posesji. Najczęściej stosowane rozwiązania to kostka brukowa oraz kostka granitowa. Każda z nich ma swoje ogromne zalety, ale również wady. Którą opcję zatem lepiej wybrać? Zobaczcie sami.

Kostka granitowa - wady i zalety

Kostka granitowa to rozwiązanie znane i używane od wielu lat. Granit to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kostka granitowa odznacza się ogromną trwałością i wytrzymałością. Ci, którzy zdecydują się na układanie kostki wykonanej z granitu na terenie swojej posesji, mogą mieć pewność, że nie ulegnie zniszczeniu poprzez uderzenia czy naciski. Nie straszne są jej również ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne, co jest zdecydowanie istotne, biorąc pod uwagę warunki panujące w Polsce. Jest jeszcze jedna duża zaleta kostki granitowej, otóż jest odporna na działanie słońca. Zatem wraz z upływającym czasem nie straci koloru. Jednak to rozwiązanie ma również swoje wady. Granit to surowiec, którego wydobycie jest bardzo kosztowne, stąd jego cena jest stosunkowo również wysoka. Jeśli dodamy do tego zapłatę za wykonanie usług brukarskich, okaże się to sporą inwestycją. Warto zauważyć również, że układając kostkę brukową, ciężko jest osiągnąć idealnie płaską powierzchnię. Jest to bardzo uciążliwe, jeśli teren zamierzają wykorzystywać dzieci na przykład do jazdy na rolkach.

Kostka brukowa - wady i zalety

Rozwiązaniem większości problemów związanych z kostką granitową jest wybór kostki brukowej. Bruk jest zdecydowanie tańszym materiałem, stąd ułożenie go na terenie własnej posesji nie będzie, aż takim obciążeniem finansowym. Również jego montaż jest mniej skomplikowany, więc specjaliści zajmujący się usługami brukarskimi wyceniają swoją pracę w korzystniejszy sposób. Co więcej, po ułożeniu kostki uzyskujemy idealnie płaską powierzchnię w przeciwieństwie do powierzchni granitowej, gdyż szczeliny pomiędzy poszczególnymi kawałkami są bardzo niewielkie. Kostka brukowa nie jest natomiast rozwiązaniem idealnym. “Bruk, mimo że tańszy, jest podatny na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Koniecznie należy sprawdzić jego parametry przed zakupem.” - mówi fachowiec z Bruk-Kam, polecanej firmy do usług brukarskich.

Zarówno kostka brukowa, jak i granitowa mają swoje wady i zalety. Wszystko uzależnione jest od naszych preferencji oraz możliwości finansowej. Warto jednak decyzję podjąć w pełni świadomie, by być przygotowanym na ewentualne konsekwencje.

Opracowanie:
Pabianice, Moniuszki 118/120 lok. 52
tel. 721 238 303
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz