Artykuł sponsorowany

Kosta Sp. z o.o. - Jakie fugi do płytek?

Kosta Sp. z o.o. - Jakie fugi do płytek?

Sztuką jest dobór nie tylko odpowiedniego koloru fugi do płytek, ale również zakup takiej, która po latach eksploatacji wciąż będzie wyglądać jak nowa. Jest to niezwykle ważny element wykończenia. Jedne nadają się tylko na zewnątrz lub wewnątrz, a inne do kuchni czy łazienki. Niezależnie jednak od miejsca ich położenia, to właśnie fuga nadaje ten efekt końcowy związany z kładzeniem płytek i wyglądem danego miejsca.

Funkcje

Fugowanie to ostatni etap glazurnika. To ono nadaje efekt wizualny położonej glazury czy terakoty i wpływa pozytywnie na właściwości użytkowe pomieszczenia. Fuga zabezpiecza ściany czy posadzki przed wnikaniem w ich strukturę wilgoci. Dzięki niej w szczelinach między płytkami nie gromadzą się zanieczyszczenia.

Dobra fuga – co to oznacza?

Materiał do wypełnienia spoin dobiera się do koloru i rodzaju płytek oraz do szerokości fugi, a także warunków, w jakich będzie ona używana. Aby rozpoznać czy jest ona dobrej jakości należy sprawdzić czy po związaniu jest twarda, trudna na zarysowania, mocno przylega do powierzchni płytek oraz czy nie pęka. Są to bardzo istotne elementy, gdyż fuga musi przejąć naprężenia, jakie w niej powstają na skutek mikroruchów spowodowanych rozszczerzalnością termiczną płytek oraz pracą całego budynku.

Rodzaje fug

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów fug. Różnią się one od siebie przeznaczenie, parametrami i oczywiście ceną. Występują w wielu odmianach, w zależności od składu chemicznego, który z kolei warunkuje zastosowanie materiału w odpowiednim miejscu. Fugi mają zróżnicowaną porowatość i nasiąkliwość. Najlepszy wyrób fug znajdziecie w hurtowni Kosta Sp. z o.o.. Najtańsze są fugi cementowe i obecnie są znacznie lepsze od tych stosowanych kiedyś. Do wyboru mamy jeszcze fugi cementowe uszlachetnione (ich podstawowym spoiwem jest cement), epoksydowe (funkcję tę pełnią żywice organiczne) oraz polimerowe, akrylowe i silikonowe.

Zastosowanie

Najpopularniejsza jest fuga cementowa, którą stosuje się do płytek ceramicznych, kamiennych i pustaków szklanych. Stosuje się je na ścianach oraz na podłogach kuchni i łazienek, wypełniając nimi szczeliny do 15 mm. Większą odporność na ścieranie i szersze spektrum zastosowania mają fugi cementowe uelastycznione. Nie tylko szybciej wiążą i schną, ale również nie brudzą się oraz nie ulegają pleśnieniu. Z powodzeniem można je stosować w miejscach wilgotnych. Poleca się je do płytek ceramicznych, kamiennych, gresowych, klinkierowych oraz szklanych. Wypełnia się nimi szczeliny o szerokości od 2 do 20 mm. Fugi akrylowe są w formie pasty, które po wyschnięciu zachowują wysoką elastyczność. Z powodzeniem wykorzystuje się je na powierzchniach narażonych na odkształcenia np. na podgrzewanych podłogach. Fugi epoksydowe są wysokoplastyczne, wodoszczelne, odporne na działanie wysokich temperatur, chemikaliów i kwasów. Te spoiwa nadają się zarówno do wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Od cementowych są droższe, ale mają o wiele wyższą trwałość i dużo lepsze parametry użytkowe. Jako uszczelniacz używa się fugi silikonowej. Znajdują zastosowanie przy narożnikach, jako uzupełnienie szczelin dylatacyjnych czy połączeń ścian z posadzkami. Są odporne na wysoką temperaturę oraz pleśnienie. Mają też dużą elastyczność i nie przepuszczają wody.

Zapraszamy do firmy Kosta Sp. z o.o.! Znajdziesz ich w Ustroniu w województwie śląskim. Od 1990 roku zajmują się sprzedażą materiałów budowlanych. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać Twoje oczekiwania. Sprawdź godziny otwarcia i już dziś zaplanuj wizytę!

Opracowanie:
Ustroń, Sportowa 7
tel. 33 854 28 93
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz