Materiał Partnera

Kosmetyki naturalne czy konwencjonalne – co wybrać?

Kosmetyki naturalne czy konwencjonalne – co wybrać?

Ekologia, natura, koncepcja zero waste – to już nie tylko chwilowy trend, lecz ogólnoświatowy, pożądany kierunek zmian. Obecnie, coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na skład oraz na proces produkcji ulubionych produktów. Największa uwaga klientów skierowana jest na spożywaną żywność oraz na - nakładane bezpośrednio na skórę - preparaty do pielęgnacji ciała. Przeczytaj, czym różnią się kosmetyki naturalne od konwencjonalnych.

Naturalne, czyli jakie?

Jak wskazuje sama nazwa – naturalne kosmetyki są skomponowane na bazie różnorodnych roślin oraz ich pochodnych. W związku z tym, ogromną zaletą tych produktów – w szczególności według zwolenników ekologii i humanitarnego traktowania zwierząt – jest fakt, że składniki pozyskiwane wyłącznie z naturalnych upraw, a nie z hodowli przemysłowej. W ich składzie można więc spotkać:

  • oleje roślinne,
  • wody roślinne,
  •  filtry UV,
  • ekstrakty,
  • łagodne środki myjące.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od kosmetyków konwencjonalnych – nie zawierają one pochodnych ropy naftowej. Sprawia to, że są jeszcze bardziej delikatne dla skóry.

Kosmetyki konwencjonalne – jak powstają?

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Do produkcji chemicznych produktów, przeznaczonych do pielęgnacji ciała, wykorzystuje się bowiem:

  • wytwarzane w sposób syntetyczny składniki aktywne,
  • sztuczne barwniki,
  • konserwanty.
Mimo, że – w porównaniu do naturalnych kosmetyków – jest to mniej korzystny skład, posiada on zarówno wady jak i zalety. Przykładowo, w większości przypadków, dodatek konserwantów ma neutralny wpływ na skórę – producenci stosują je wyłącznie w celu przedłużenia trwałości kremów i innych preparatów do pielęgnacji. Sytuacja bardzo podobnie przedstawia się w przypadku dodawania sztucznych barwników – w kosmetykach pełnią one wyłącznie funkcję estetyczną. Mimo, iż zazwyczaj nie są one groźne dla skóry – mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na dany składnik.

Które kosmetyki wybrać?

Wybierając kosmetyki, warto kierować się zarówno potrzebami skóry jak i wyznawanymi przez siebie wartościami:

  • kosmetyki naturalne – dostępne np. w Bio Eko Organic są idealne dla skóry wrażliwej, ze skłonnościami do podrażnień. Dzięki zawartości nieprzetworzonych składników dobrze współgrają z naturalnym rytmem ciała, pobudzając procesy, które zachodzą w skórze,
  • kosmetyki konwencjonalne -  charakteryzują się szybszym i intensywniejszym działaniem, jednak warto pamiętać, że nie pobudzają one naturalnych procesów, lecz wywołują je w sztuczny sposób.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz