Artykuł sponsorowany

Korzyści z instalacji fotowoltaicznych. Nie tylko niższe rachunki

Korzyści z instalacji fotowoltaicznych. Nie tylko niższe rachunki

Montaż paneli fotowoltaicznych gwarantuje wiele korzyści. Wśród nich najczęściej wymienia się obniżenie rachunków za energię elektryczną, uniezależnia właścicieli instalacji od krajowych dostawców prądu, a także szybki zwrot z inwestycji. Jednak niewiele osób wie o tym, że panele słoneczne przyczyniają się także do ochrony środowiska. Dlatego też poniżej skupimy się właśnie wyłącznie na tej zalecie paneli słonecznych. 

Panele fotowoltaiczne a redukcja emisji gazów cieplarnianych 

Unia Europejska zobowiązała się do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Cel ten ma być osiągnięty między innymi poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Zobowiązania te wiążące są także dla Polski, wobec tego obecnie powstaje coraz więcej programów wspomagających projekty pozwalające wyrównać proporcje w strukturze produkcji energii elektrycznej według nośnika. 

W 2017 roku w Polsce prąd produkowany był bowiem w 46% za pomocą spalania węgla kamiennego oraz w 31% z użyciem węgla brunatnego. Z kolei odnawialne źródła energii stanowiły w tamtym okresie zaledwie 14% produkcji całkowitej ilości energii elektrycznej. 

Liczne dotacje, dofinansowania oraz wprowadzona od stycznia 2019 roku ulga termomodernizacyjna, umożliwiają jednak stopniowo zwiększać liczbę montowanych instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu proporcję udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu w Polsce względem węgla zaczynają się wyrównywać, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala czerpać energię, z czystych odnawialnych źródeł

Znaczenie instalacji fotowoltaicznych w planie obniżenia emisji gazów cieplarnianych przez Polskę wynika przede wszystkim z jednego podstawowego faktu. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala bowiem czerpać energię elektryczną z czystego odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, którego zasoby są nieograniczone, a także nie wymagają przetwarzania poprzez emitujące dwutlenek węgla do atmosfery spalanie, jak w przypadku, chociażby węgla. Dzięki temu ich użytkownicy zasilają swoje domy, gospodarstwa rolne czy firmy, bez przyczyniania się do obniżania jakości powietrza w naszym kraju.

Redukcja emisji dwutlenku węgla za pomocą instalacji fotowoltaicznej w liczbach

Chcąc zobrazować to, jak montaż instalacji fotowoltaicznej wpływa na obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, poprosiliśmy o zaprezentowanie tej kwestii na przykładzie specjalistę z firmy Sun-Spot zajmującej się między innymi instalacją paneli słonecznych. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest w stanie przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do środowiska nawet w przypadku domów jednorodzinnych, najlepiej obrazuje to przykład instalacji o mocy 3 kW. Najczęściej stosowana jest ona w przypadku klientów korzystających w swoich domach ze standardowego wyposażenia elektrycznego, gdyż jest ona w stanie wyprodukować średniorocznie około 2 800 kWh prądu. Taka instalacja w pierwszym roku użytkowania zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 3 139 kilogramów, a po 20 latach aż o 62 780 kilogramów. W przypadku kwaśnych gazów liczby te wynoszą z kolei analogicznie 5 oraz 94 kilogramy. Wobec tego, jeśli chcielibyśmy taką ilość emitowanych gazów cieplarnianych zredukować za pomocą drzew, trzeba byłoby posadzić ich aż 42 hektary.


Jak więc widać panele fotowoltaiczne, to nie tylko sposób na oszczędności w portfelach ich użytkowników, ale także doskonały sposób na przyczynienie się do ochrony środowiska i klimatu, które są przecież naszym wspólnym dobrem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz