Materiał Partnera

Korzyści z czerpania energii ze słońca

Korzyści z czerpania energii ze słońca

Wielu osobom wydaje się, że w Polsce jest zbyt mało słońca, aby instalacja fotowoltaiczna była wydajna, a inwestycja w nią korzystna. Tymczasem mądrze zaprojektowana fotowoltaika to nie tylko zadbanie o środowisko naturalne, ale też realne oszczędności w domowym budżecie. Jak to możliwe w kraju, w którym słońce znajduje się wysoko na niebie tylko przez niewielką część roku?

Odpowiednie miejsce na panele słoneczne

Montaż fotowoltaiki przeprowadzany jest profesjonalistów. Najpierw tworzą profesjonalny projekt z uwzględnieniem parametrów działki i corocznego nasłonecznienia. Następnie wybiera się odpowiednie miejsce – najczęściej dach.

Nie ma znaczenia, czy dom już stoi, czy dopiero jest w trakcie budowy. Wystarczy sprawdzić parametry wytrzymałościowe dachu. Najczęściej są przystosowane do przyjmowania dużych obciążeń – jeśli nie, trzeba je wzmocnić. Potrzebna powierzchnia to około 30 m2 na każde 4,5 kW mocy. Ważne jest oczywiście odpowiednie doświetlenie – najlepiej zorientowanie budynku na południe, południowy-zachód lub ewentualnie południowy wschód.

Jeśli instalacja fotowoltaiczna nie przekracza 40kW, nie potrzebne jest pozwolenie na budowę – za wyjątkiem wariantu z przebudową dachu. W razie wątpliwości warto dopytać specjalistów w dziedzinie projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznych, takich jak dolnośląskie przedsiębiorstwo Power-On. Podpowiedzą oni, jakie rozwiązania zastosować oraz jakich formalności dopełnić, aby w pełni skorzystać z zalet energii słonecznej.

Ekologia

Pierwszą korzyścią, która nasuwa się na myśl o pozyskiwaniu energii ze słońca, jest ochrona środowiska naturalnego. Tradycyjne elektrownie węglowe, które w Polsce odpowiadają za niemal 80% energii, to jedno z wyzwań stojących na drodze do poprawy klimatu i jeden z winowajców smogu. Panele fotowoltaiczne montowane przez osoby prywatne, firmy oraz w przemyśle rolniczym mają ogromne znaczenie w kwestii ochrony środowiska i są realnym działaniem ekologicznym. Wbrew pozorom jest to też opłacalna finansowo inwestycja.

Oszczędnościs

Wątpliwości, jakie budzi montaż instalacji fotowoltaicznej, związane są z małą ilością słońca w ciągu roku. Tymczasem panele fotowoltaiczne w sezonie letnim „pracują” na całoroczne oszczędności, odciążając budżet z rachunków za prąd.

Energii ze słońca nie można magazynować. Zużywana jest na bieżąco. W miesiącach letnich jest jej jednak tak dużo, że aby się nie marnowała, może zostać przesłana do sieci elektrowni. Koszt jej pozyskania – nie licząc montażu instalacji fotowoltaicznej – jest praktycznie zerowy, a można na niej sporo zarobić.

Możemy podpisać z elektrownią umowę, w której zobowiąże się ona opłacać przesłany przez nas do sieci prąd. Dzięki temu gdy w zimę dni będą zbyt ciemne na pozyskanie energii odnawialnej i będziemy zmuszeni do korzystania z sieci, rachunki wyrównają się z tym, co sprzedaliśmy elektrowni latem. W niektórych przypadkach będą mniejsze, a my otrzymamy gotówkę za nadprodukcję z fotowoltaiki!

Opracowanie:
Brzezinki, Główna 16A
tel. 574 983 529
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz