Materiał Partnera

Korzyści płynące z usług biura rachunkowego.

Korzyści płynące z usług biura rachunkowego.

Prowadząc dowolną formę działalności gospodarczej, jesteśmy zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych i regularnego rozliczania się z fiskusem. W przypadku większych rozmiarów działalności i niektórych specyficznych działów gospodarki jesteśmy zobligowani do przestrzegania dodatkowych zobowiązań, o których nie koniecznie będziemy wiedzieć. Warto zatem powierzyć te sprawy doświadczonemu fachowcowi.

Wykwalifikowane biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko księgowaniem dostarczonych przez nas dokumentów kosztowych i sprzedażowych. Księgowość to ich główne zadanie, ale zajmuje się też analizą prawa księgowego w różnych kategoriach, jak VAT, PIT czy CIT. Prawo to ma różne zastosowanie i w dodatku ciągle się zmienia. Często, to właśnie biuro rachunkowe pierwsze wie o zmianach prawnych, jakie trzeba wdrożyć, zanim urząd skarbowy zacznie je egzekwować.

Znajomość prawa podatkowego - unikanie błędów rozliczeń

Ważnym elementem jest nie tylko znajomość przepisów prawa podatkowego i właściwe księgowanie przychodów i wydatków firmy. Liczy się też odpowiedzialność finansowa za takie poczynania. Doświadczone biuro rachunkowe, jak podkreśla Krystyna Kuśmirek z biura rachunkowego Dukat, zna specyfikę nadrzędnego urzędu skarbowego, pod który podlega firma klienta. Przypomnijmy, że interpretacje prawne poszczególnych urzędów są różne i nie ma jednej słusznej w skali kraju. Firma księgowa, o ugruntowanej pozycji i doświadczeniu w prowadzeniu różnych firm, będzie umiała obronić swoje stanowisko w razie kontroli z urzędu. Jeżeli jednak okaże się, że prowadzony sposób rozliczeń jest błędny, posiadane przez księgowość ubezpieczenie OC od błędu rozliczeń, pozwoli na wypłatę ewentualnej rekompensaty finansowej na rzecz przedsiębiorcy.

Rozliczenia kadrowe – bezpieczeństwo pracowników i dobre imię firmy

Obszarem, który możemy powierzyć firmie księgowej jest prowadzenie spraw kadrowo - płacowych, chodzi tutaj nie tylko deklaracje ZUS, ale inne obowiązkowe dokumenty pracownicze, jak umowy o pracę, świadectwa pracy, szkolenia BHP, informacje dla zatrudnionych, zaświadczenia itp. Sama dokumentacja kadrowa podlega przepisom o jej wieloletniej archiwizacji nawet po ustaniu stosunku pracy i aby je spełnić, potrzebne jest zarówno doświadczenie, jak i olbrzymia wiedza merytoryczna.

Biuro księgowe, jako dysponent ksiąg rachunkowych skutecznie pomoże przygotować wnioski kredytowe dla firmy. W razie potrzeby podpowie, jak poprowadzić firmę, jakich inwestycji uniknąć, aby rentowność była na odpowiednim poziomie dla banku. Dzięki temu możemy skutecznie liczyć na wsparcie finansowe w naszych inwestycjach.

Korzystanie z usług biura rachunkowego jest dobrym i pożądanym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, bez względu na jego wielkość. Unika on w ten sposób popełniania błędów w rozliczeniach z instytucjami państwowymi, minimalizuje ryzyko finansowe do minimum. Nie poświęca czasu na ciągłą edukację prawno-skarbową, która przecież nie jest jego właściwą działalnością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz