Artykuł sponsorowany

Korzyści dla małych firm płynące z faktoringu

Korzyści dla małych firm płynące z faktoringu

Faktoring polega na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności – na przykład trzydziestodniowym. Pozwala na uzyskanie wcześniejszego niż wskazany dostępu do środków należnych za wykonaną usługę dzięki zaliczce wypłaconej przez firmę faktoringową z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla małych firm, które mają problem z płynnością finansową.

Czym jest faktoring?

Wielu polskich przedsiębiorców ma problem z zaległościami w  płatnościach za wykonane produkty czy usługi. W wielu przypadkach kontrahenci spóźniają się, a prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z licznymi kosztami; między innymi prowadzeniem księgowości, zakupem materiałów oraz sprzętu, działaniami reklamowymi. Jak małe firmy mogą sobie radzić z takimi trudnościami? Nie musimy od razu decydować się na egzekucję długu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi faktoringu.

W tym przypadku przedsiębiorca oczekujący na płatność, która ma odroczony termin, może zwrócić się do firmy faktoringowej przed jego upływem. Termin ten może wynieść od czternastu do dziewięćdziesięciu dni. Firma faktoringowa, czyli faktor, wypłaca wówczas przedsiębiorcy wystawiającemu fakturę – faktorantowi – zaliczkę. Kontrahent natomiast spłaca należność bezpośrednio do firmy faktoringowej. Pozwala to przyspieszyć uzyskanie środków należnych za wykonaną przez faktoranta usługę lub produkt.

Faktoring to jednak nie tylko finansowanie faktur. W ramach tej usługi prowadzona jest również weryfikacja kontrahentów, która pozwala uniknąć współpracy z nierzetelnymi firmami. Firma faktoringowa może także zająć się monitoringiem wierzytelności, czyli pilnowaniem płatności faktur, co pozwala przedsiębiorcy skupić się na własnej działalności.

Gdzie sprawdza się faktoring?

Z usługi faktoringu mogą korzystać różne przedsiębiorstwa – zarówno duże korporacje, jak i firmy jednoosobowe. Warto skorzystać z tych usług, gdy poszukujemy bezpiecznego źródła finansowania bieżącej działalności lub środków na jej rozwój. Firma faktoringowa pozwala przedsiębiorcy zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi  oraz ryzykiem braku zapłaty.

Faktoring to optymalne rozwiązanie w przypadku firm, które mają problem z płynnością finansową – na przykład ze względu na sezonowy charakter swojej działalności lub też potrzebują finansowania, a nie spełniają warunków przyznania kredytu w banku. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy warunkiem kontrahenta było ustalenie długich terminów płatności, które mogą naruszyć płynność finansową firmy.

Usługi faktoringu pozwalają w szybki sposób uzyskać należne środki przy wyjątkowo prostej procedurze wnioskowania. Warto zwrócić uwagę na to, iż sprzedaż wierzytelności, która następuje w ramach faktoringu, w polskim prawie traktowana jest jak sprzedaż papierów wartościowych. Ponoszone w związku z nią koszty można zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Biura rachunkowe, wśród nich Kancelaria Professional, pomogą przedsiębiorcy w poprawnym rozliczeniu podatku z uwzględnieniem roli, jaką w jego działalności odgrywa faktoring.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz