Koronawirus a podróż – co musisz wiedzieć?

Koronawirus a podróż – co musisz wiedzieć?

W dobie pandemii i wzrostu liczby zachorowań na COVID-19, niezbędne są określone kroki, które nie tylko uchronią nas przed zakażeniem, ale też ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jednym z takich kroków jest kwestia podróży. Jak zachowywać się w tych trudnych czasach, czy można podróżować i jak to zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania! Zapraszamy do lektury!

Koronawirus a podróż zagraniczna

W momencie ogłoszenia stanu epidemii na terenie kraju, ze względu na bezpieczeństwo obywateli granice Polski zostały tymczasowo zamknięte. Nasz kraj bowiem przez międzynarodowe organizacje medyczne (przede wszystkim WHO) został uznany za państwo z występującą lokalną transmisją koronawirusa. Oznacza to zakaz wjazdu na terytorium Polski dla osób nieposiadających obywatelstwa, zaś dla wracających do domu obywateli – konieczność poddania się badaniu na granicy oraz udania się na 14-dniową kwarantannę. Kwarantanna ta najczęściej odbywa się w domu i polega na tzw. samoizolacji. Dla podróżujących transportem kołowym obywateli, którzy nie będą mogli szybko przekroczyć granicy władze zorganizowały most powietrzny. Wszelkie informacje o możliwości wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej można uzyskać, dzwoniąc na infolinię MSZ RP, tel. +48 22 523 8880.

Osoby mające zaplanowane podróże zagraniczne niestety zmuszone są je odwołać lub przełożyć – lotnicze i kolejowe połączenia międzynarodowe na chwilę obecną zostały zawieszone. Zawieszenie dotyczy nie tylko osób podróżujących indywidualnie, ale też turystów z wykupionymi wcześniej wyjazdami zorganizowanymi: biura podróży wstrzymały wyjazdy na wakacje. Jedyne i nieliczne jak dotąd odstępstwa od tych przepisów dotyczyły osób, które cierpią na rzadkie choroby i miały wyznaczony termin zabiegu operacyjnego lub wymagają regularnej hospitalizacji w zagranicznych ośrodkach medycznych i ich życie uzależnione jest od skutków tego leczenia, regularnego przyjmowania niedostępnych w Polsce środków farmakologicznych etc. Po zakończeniu stanu epidemii należy śledzić stronę WWW Generalnego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie podane zostaną wskazówki dotyczące dalszego postępowania, ostrzeżenia o podróży do poszczególnych krajów (szczególnie znajdujących się jeszcze w fazie rosnącego zagrożenia zakażeniem) i inne, ważne dla zdrowia i życia obywateli Polski informacje.

Koronawirus a podróże wewnątrz kraju

Podróże wewnątrz kraju jak dotąd nie zostały poddane ograniczeniu, GIS rekomenduje jednak powstrzymanie się od przemieszczania się po Polsce i apeluje o zaniechanie wszelkich podróży. Dotyczy to szczególnie osób, które chciałyby wykorzystać czas wolny od obowiązku szkolnego czy obowiązków zawodowych do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. Sytuacja dotycząca nowych zakażeń jest dynamiczna, dlatego imprezy sportowe, kulturalne i innego typu o charakterze masowym zostały odwołane. Wstrzymano również odwiedziny w szpitalach i placówkach zajmujących się opieką medyczną, zamknięto instytucje kultury, lokale gastronomiczne i galerie handlowe. Wszelkie informacje dotyczące postępowania w przypadku zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 lub stwierdzenia objawów COVID-19 można uzyskać pod numerem specjalnej infolinii NFZ, tel. 800 190 590. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży