Koronawirus a higiena w firmie – porady dla przedsiębiorców

Koronawirus a higiena w firmie – porady dla przedsiębiorców

Wraz z 14 marca w Polsce zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Ogłoszenie o epidemii związanej z nowym koronawirusem SARS CoV-2 wpływa na funkcjonowanie państwa. Wiąże się to z zakazem organizowania masowych wydarzeń czy ograniczeniem kontaktów. Prowadzisz własne przedsiębiorstwo w branży hotelarskiej, transportowej, logistycznej lub handlowej? Poznaj podstawowe zalecenia. Jak przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa w firmie na czas narodowej kwarantanny?

Ogólne zalecenia na czas kwarantanny w kwestii higieny i bezpieczeństwa

Od 14 marca obywateli Polski, a więc także przedsiębiorców obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemią związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (SARS-CoV-2). W związku z tym, jeśli prowadzisz własną firmę lub jesteś pracownikiem, musisz przestrzegać określonych zasad w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy. Należą do nich:

  1. Zachowanie odległości – bezpieczeństwo zapewni dystans około 1-1,5 metra
  2. Ograniczenie kontaktów z klientami – komunikacja za pośrednictwem urządzeń (telefonów, mediów społecznościowych, e-sklepu)
  3. Preferowanie płatności bez gotówki – kartami i przelewami elektronicznymi
  4. Prawidłowe mycie i dezynfekcja rąk – wodą z mydłem bądź preparatami do dezynfekcji (na przykład żelem antybakteryjnym z około 60% alkoholem), umożliwienie korzystania ze środków i miejsc pozwalających na czyszczenie oraz udostępnienie informacji o właściwie przeprowadzonej czynności (poprzez wywieszenie w widocznych miejscach instrukcji)
  5. Informowanie pracowników o przestrzeganiu zasad BHP
  6. Zachowanie ostrożności w kontakcie – unikanie dotykania rękami twarzy (nosa, oczu czy ust) oraz zakrywać zgięciem łokcia lub chusteczką w przypadku kaszlu lub kichania – następnie pozbyć się użytej chustki i dokładnie oczyścić lub zdezynfekować ręce wodą z mydłem (bądź preparatem z alkoholem)

Ważne: Nie krępuj się zwracać współpracownikom uwagi, jeśli nie przestrzegają powyższych reguł.

Wskazówka: Warto się upewnić, że personel świadczący usługi w zakresie sprzątania w Twojej firmie używa jednorazowych maseczek i rękawiczek. Dobrze również sprawdzić, czy ma dostęp do środków dezynfekujących, a wykorzystane produkty wyrzuca do worków z odpadami.

Dodatkowe wskazania dla przedsiębiorców i właścicieli firm działających w różnych branżach

Dodatkowo walka z koronawirusem w Polsce w biurach czy placówkach powinna uwzględniać czystość i higieniczność pomieszczeń. Dezynfekcji powinny być regularnie poddawane powierzchnie stałego użytku i nastawione na dotyk. Zaleca się w związku z tym częste czyszczenie biurek, stołów, poręczy, klamek czy włączników światła, jak również dezynfekcję klawiatury, terminali płatniczych czy telefonów. Zastosowanie się do wspomnianych zaleceń jest szczególnie ważne w branży transportowej, handlowej czy hotelarskiej.  Dezynfekowane powinny być poza tym wnętrza magazynów i urządzenia, a także wspólne pomieszczenia takie jak toalety czy kuchnie. Uwaga: Zalecane jest czasowe (do odwołania) wykonywanie pracy w warunkach domowych (zdalnie). Należy przy tym pamiętać, że ochronne maseczki nie zabezpieczają osób zdrowych przez zakażeniem. Dlatego nosić je powinny jedynie osoby zarażone, opiekujące się nimi, podejrzane o zarażenie oraz lekarze i pielęgniarki.

Ważne: Prowadzisz ośrodek wypoczynkowy, pensjonat lub hotel? Podejrzewasz, że ktoś z Twoich współpracowników, klientów, gości hotelowych jest zarażony koronawirusem? Koniecznie połącz się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia. Zadzwoń na numer: 800 190 590 i dowiedz się, jak dalej postępować!

Wiadomością o koronawirusie, o której warto wiedzieć jest pomysł wdrożenia projektu osłonowego. Pomysł został przedstawiony 10 marca przez Ministra Rozwoju Jadwigę Emilewicz. Projekt będzie polegać na pomocy przedsiębiorcom, których pandemia koronawirusa szczególnie dotknęła. Dotyczyć to będzie otrzymania ulg na przykład ułatwiających opłacenie podatków i składek ZUS, finansowe wsparcie w celu poprawy sytuacji finansowej czy szukanie najlepszych rozwiązań dla firm, które odczuły negatywne skutki kwarantanny. Warto śledzić najnowsze informacje na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia czy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: Gov.pl

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz