Artykuł sponsorowany

Kopalnia AWIDA – dostawca piasku i żwiru płukanego

Kopalnia AWIDA – dostawca piasku i żwiru płukanego

Złoża piasku i żwiru znajdują się na terenie całej Polski. Surowce te wydobywa się metodą odkrywkową lub podczas pogłębiania rzek, jezior i mórz. Piasek i żwir są szeroko wykorzystywane w branży budowlanej, ponieważ stanowią podstawowy składnik betonów, tynków i zapraw. Wydobywaniem piasku i żwiru płukanego zajmuje się m.in. kopalnia AWIDA z Bystrzycy.

Kopalnia AWIDA z Bystrzycy w woj. dolnośląskim

Kopalnia AWIDA powstała w 1990 roku. Jej siedziba mieści się w Bystrzycy pod Oławą w województwie dolnośląskim. W kopalni wydobywane są różnego rodzaju kruszywa wykorzystywane w branży budowlanej i drogownictwie. Można tam zakupić żwir płukany, pospółkę kopaną, tłuczeń, piasek kopany, piasek płukany, a także mieszanki granitowe 0-31 i 0-63. Firma oferuje załadunek, transport i rozładunek zakupionych kruszyw.

Jednym z głównych elementów oferty kopalni AWIDA jest sprzedaż piasku i żwiru płukanego. Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom oraz zastosowaniu.

Zastosowanie piasku płukanego

Piasek płukany to surowiec najczęściej wykorzystywany w branży budowlanej. Kruszec ten cechuje się ziarnistością oraz wysokim współczynnikiem zagęszczenia. Najpopularniejszy jest piasek płukany we frakcji 0-2mm, to oznacza, że ziarna piasku nie przekraczają rozmiaru 2 mm. Stosuje się go do przygotowania betonów towarowych, prefabrykatów betonowych, do zapraw murarskich i tynkarskich, a także jako podłoże pod kostkę brukową, jak również do produkcji piasków suszonych.

Zastosowanie żwiru płukanego

Żwir jest naturalnym minerałem, w którego skład wchodzą drobne skały i minerały. Jest to rodzaj kruszywa, którego ziarna mają ponad 2 mm. Największe ziarna sięgają rozmiarów nawet 63 mm. Najpopularniejsze są jednak frakcje 2-8 mm i 8-16 mm. Żwir płukany znajduje szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i drogowych do tworzenia i wzmacniania konstrukcji. Jest świetnym podłożem dla wielu inwestycji budowlanych, ponieważ gwarantuje dużą stabilność. Często wykorzystuje się go jako podłoże dla trawy na obiektach sportowych. Żwiry wykorzystuje się również do wykonania drenażu oraz w systemach oczyszczania wody, ponieważ żwir ma dobre właściwości filtracyjne. Żwiry o większych frakcjach idealnie nadają się do utwardzania dróg i podjazdów. Płukany żwir charakteryzuje się estetycznym wyglądem, dlatego jest często wykorzystywany do wysypywania alejek i ścieżek, podjazdów czy ozdobnych opasek wokół domów. Świetnie sprawdza się także do dekorowania skalników, rabatek przestrzeni wokół oczek wodnych i basenów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz