Konstrukcje stalowe — montaż a zasady BHP

Konstrukcje stalowe — montaż a zasady BHP
Montaż konstrukcji stalowych to jeden z etapów procesu budowlanego. W wielu przypadkach wspomagają go maszyny, ale nie oznacza to, że pracownicy nie są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP.

Montażem konstrukcji stalowych najczęściej zajmuje się osoba zatrudniona na stanowisku montera. Praca polega na składaniu stalowych elementów, jak również ich zespołów. Może się to odnosić do słupków, belek, ościeżnic okiennych, drzwiowych, elementów stalowych dachów i innych konstrukcji przy budowie, np. hal przemysłowych, zbiorników, pomostów, konstrukcji stalowych różnego rodzaju wież itp. (źródło: opolska.policja.gov.pl).

Kwestie montażu

Montaż konstrukcji stalowych może odbywać się w wielu różnych miejscach, począwszy od hal przez place montażowe po place budowy. W takich sytuacjach pracownik narażony bywa na szkodliwe działanie hałasu, czynników atmosferycznych, różnych substancji chemicznych. Ponadto nierzadko jest to praca na wysokości, co stwarza dodatkowe zagrożenia.

Pracownik zajmujący się montażem konstrukcji stalowych powinien być doświadczonym specjalistą, musi znać dokładnie czynności ślusarskie oraz metody montażu tego typu konstrukcji, jak też rodzaje stosowanych połączeń, a szczególnie techniki i rodzaje mocowań oraz rektyfikację elementów. Prace muszą być tak prowadzone, żeby zachować stabilność montowanych konstrukcji, poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie.

Zasady BHP

Prace związane z montażem konstrukcji stalowych muszą być wykonywane z największą ostrożnością, w oparciu o projekt i instrukcję prowadzenia montażu, a także Plan Bezpieczeństwa, Ochrony Zdrowia i Środowiska.

Należy podkreślić, że wszelkie czynności związane z rozpoczęciem oraz prowadzeniem prac montażowych, muszą się odbywać z zachowaniem przepisów BHP. Może je prowadzić tylko pracownik, który został przeszkolony w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a także w zakresie ochrony przeciwpożarowej i który dodatkowo został przebadany, a jego zdrowie zostało potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez lekarza.

Z kolei przed rozpoczęciem prac związanych z montażem konstrukcji stalowych powinna zostać wykonana Ocena Ryzyka dla tego konkretnego zadania, a pracownicy powinni zostać zapoznani z Instrukcją Bezpiecznego Wykonywania Robót. Dodatkowo prace montażu muszą być wykonywane pod nadzorem doświadczonych i kompetentnych osób.

Montaż konstrukcji stalowych jest często skomplikowanym procesem, który wiąże się z dużym ryzykiem dla pracownika. Tym bardziej pracodawca musi dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wykonującym pracę osobom.
Oceń artykuł (2)
3,0
Komentarze
Dodaj komentarz