Materiał Partnera

Konsolacja w polskiej tradycji żegnania zmarłych

Konsolacja w polskiej tradycji żegnania zmarłych

Polskie tradycje pogrzebowe mają bardzo odległe korzenie, a wiele z elementów ceremonii pożegnalnej pochodzi jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Do takich zalicza się chociażby kremacja, będąca alternatywą dla tradycyjnego pochówku. Jednym z wielowiekowych obyczajów jest również konsolacja.

Konsolacja, czyli pocieszenie

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest wielką tragedią i sprawia, że czujemy ogromny smutek, przygnębienie i zmagamy się z problemami dnia codziennego. Przygotowanie do pogrzebu to również bardzo trudny okres, bowiem pozostając w żałobie musimy odwiedzać urzędy, podejmować decyzje o rodzaju pochówku, miejscu, ubraniu dla zmarłego, kwiatach i dziesiątkach innych drobiazgów. Kiedy ceremonia jest już zakończona w tradycyjnym polskim obrzędzie pogrzebowym pojawia się jeszcze jeden element. Bardzo często osoby żegnające swoich bliskich zapraszają uczestników pogrzebu na tzw. stypę. To popularne określenie konsolacji, czyli tradycyjnego posiłku mającego na celu pocieszenie i uspokojenie po burzliwym okresie przygotowań do pogrzebu.

Posiłek ten stanowi rodzaj podziękowania wszystkim bliskim, którzy zjawili się na pogrzebie, często pokonując wiele kilometrów. To przejaw gościnności i wdzięczności, jaką bliscy zmarłego wyrażają przybyłym żałobnikom. Konsolacja ma też inne, duchowe znaczenie, bowiem w polskiej tradycji pogrzebowej przypomina akt komunii, będący symbolicznym połączeniem osób zmarłych z żywymi. Często podkreśla się ten fakt pozostawieniem pustego nakrycia na stole, przeznaczonego dla żegnanej osoby. Osoby wierzące wyrażają tym faktem przekonanie, że chociaż ciało spoczęło w ziemi, to dusza wciąż jeszcze przez pewien czas pozostaje wśród żywych. To wierzenie ma przynosić ukojenie w bólu i pomagać pogodzić się ze stratą.

Konsolacja organizowana przez zakład pogrzebowy

Przygotowanie do pogrzebu bywa bardzo trudnym procesem i dlatego coraz więcej nowoczesnych zakładów pogrzebowych przygotowuje dla swoich klientów kompleksową ofertę, wyręczając ich w większości spraw i formalności Helfa. Usługi Pogrzebowe Łukasz Figiel poza tradycyjnym przygotowaniem zmarłego, oprawą z kwiatów, muzyką i innymi elementami pogrzebu organizuje też popogrzebowe konsolacje. Poczęstunek dla ustalonej liczby gości przygotowywany jest w zaprzyjaźnionej restauracji, a obejmuje zazwyczaj menu obiadowe i przekąski. Wyspecjalizowane w konsolacjach lokale zapewniają również odpowiednią atmosferę, dzięki czemu bliscy i goście mogą z godnością wspominać zmarłego i pożegnać go w odpowiednich warunkach.

W przeszłości konsolacje organizowane były w domach prywatnych, jednak przygotowanie posiłku w okresie żałoby, przygotowanie domu i obsługa gości są dodatkowym obciążeniem dla rodziny zmarłego. Przeniesienie tego obyczaju do restauracji pozwala jej uwolnić się od dodatkowych obowiązków w okresie, w którym nie jest na niego gotowa. Korzystając z oferty zakładu pogrzebowego również najbliżsi mogą całkowicie poświęcić się żałobie. Współczesna konsolacja nie stanowi dokładnego odzwierciedlenia tradycji z XVI wieku, ale ma z nimi wiele wspólnego, a jej celem wciąż pozostaje pocieszenie po śmierci bliskiej osoby, jakiego doznajemy w gronie krewnych i przyjaciół.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz