Artykuł sponsorowany

Konserwacja końcówek stomatologicznych

Konserwacja końcówek stomatologicznych

Końcówki stomatologiczne są istotnym elementem sprzętu wykorzystywanego w gabinecie dentystycznym. Równie ważny jest regularny serwis końcówek stomatologicznych, który daje gwarancję prawidłowego działania przez cały okres użytkowania. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu rodzajów końcówek stomatologicznych oraz procesu prawidłowej konserwacji poszczególnych podzespołów.

Jakie rodzaje końcówek stomatologicznych wyróżniamy?

Wśród najczęściej stosowanych końcówek stomatologicznych możemy wyróżnić:

  • Turbiny
  • Prostnice
  • Kątnice

Turbiny wykorzystywane są przede wszystkim od otwierania ubytków oraz nadawania zarysów ubytkom. Ponadto wykorzystuje się je do opracowania zęba pod wkład koronowy. Cechą charakterystyczną turbin jest wysoka prędkość obrotowa, która sięga 200-450 tysięcy obrotów/minutę. Warto także zaznaczyć, że turbiny napędzane są powietrzem.

Prostnice są wykorzystywane w protetyce oraz ortodoncji. Używane są do obróbki protez oraz aparatów ortodontycznych. Prostnice są napędzane mikrosilnikiem. Ich prędkość obrotowa sięga 40-80 tysięcy obrotów/minutę.

Kątnice możemy podzielić na przyspieszające, zwalniające oraz kątnice 1:1. Kątnice zwalniające są stosowane do separacji, opracowywania ubytków, prowadzenia resekcji oraz wygładzania brzegów wypełnień i ubytków. Kątnice zwalniające są zasilane mikrosilnikiem i chłodzone wodą oraz powietrzem. Ich prędkość obrotowa zawiera się w przedziale 2-200 tysięcy obrotów/minutę. Kątnice przyspieszające posiadają prędkość obrotową na poziomie 200 tysięcy obrotów/minutę. Są stosowane do usuwania tymczasowych wypełnień, wygładzania, resekcji oraz opracowywania ubytków i zębów pod korony. Kątnice 1:1 charakteryzują się prędkością obrotową 40 tysięcy obrotów/minutę.

Jak przebiega konserwacja końcówek?

Serwis końcówek stomatologicznych opiera się w dużej mierze na ich prawidłowej konserwacji. Konserwacja składa się z dwóch etapów, a mianowicie przygotowania końcówki do smarowania oraz właściwego procesu smarowania. W pierwszej kolejności końcówki stomatologiczne muszą zostać poddane procesowi czyszczenia. W tym celu używa się specjalnego środka myjącego. Jego składniki, w połączeniu ze sprężonym powietrzem, skutecznie usuwają zanieczyszczenia, które pozostają w końcówce. Po zakończeniu czyszczenia można przystąpić do konserwacji końcówki z wykorzystaniem środka konserwującego. Celem konserwacji jest nasmarowanie ruchomych elementów końcówki.

Nowoczesne serwisy odchodzą powoli od manualnych sposobów czyszczenia i konserwacji na rzecz metod w pełni zautomatyzowanych. Automatyczna konserwacja końcówek stomatologicznych ma wiele korzyści, wśród których warto wymienić oszczędność czasu. Urządzenie umożliwia jednoczesną konserwację nawet 4 końcówek. Ponadto automatyczna konserwacja powoduje wydłużenie żywotności końcówki. Cykl automatyczny charakteryzuje się nawet 5-krotnie wyższą wydajnością w porównaniu do metody ręcznej.

Szukając profesjonalnego serwisu sprzętu stomatologicznego warto skorzystać z usług firmy Bobdental z Nowej Wsi Lęborskiej. Firma prowadzona przez Pana Bogusława Mejnę posiada doświadczenie oraz akcesoria niezbędne do prawidłowego serwisu i naprawy zaawansowanego technologicznie sprzętu stomatologicznego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży