Artykuł sponsorowany

Konserwacja klimatyzatorów domowych

Konserwacja klimatyzatorów domowych

Za konserwację klimatyzatorów domowych uznaje się takie działania serwisowe, które mają utrzymać urządzenie w najwyższym stanie technicznym. Bez konserwacji jednostka wewnętrzna po latach eksploatowania zużyłaby się i wymagała częstych napraw. Warto zatem pamiętać o okresowych próbach szczelności, o odgrzybianiu klimatyzatora, a także o nabijaniu go czynnikiem chłodniczym. Zajmują się tym profesjonalne pracownie, których pracownicy powinny posiadać uprawnienia energetyczne SIMP.

Jak często dokonywać przegląd okresowy?

Ze względu na wykorzystywanie czynnika chłodniczego każdy klimatyzator domowy powinien być okresowo analizowany pod kątem technicznym. Jest to ważne zarówno dla ochrony urządzenia przed uszkodzeniem, jak i dla zapewniania użytkownikom bezpieczeństwa. Najlepiej, aby przegląd odbywał się zatem dwa razy w roku – przed sezonem grzewczym oraz przed sezonem letnim. To wtedy pracownia serwisowa sprawdzi szczelność przewodów, poziom zanieczyszczenia filtrów oraz prawidłowość działania przyłączy elektrycznych, oraz innych podzespołów.

W razie potrzeby sprzęt zostanie na nowo skalibrowany oraz przeprowadzone zostaną prace konserwacyjne. Zlecać je warto takim firmom jak AKLIMATECH, które oferują zarówno przeglądy gwarancyjne, jak i pogwarancyjne. Takie pracownie działają przy tym w ramach pogotowi klimatyzacyjnych 24h.

Czyszczenie klimatyzatora wewnętrznego

Czyszczenie klimatyzatora wewnętrznego wiąże się z częściowym demontażem urządzenia. Ważne jest to, aby usunąć kurz z wentylatorów, a także, aby dokonać oczyszczenia filtru. Niekiedy należy go wymienić na zupełnie nowy. Okres żywotności filtrów powietrza klimatyzatorów wewnętrznych najczęściej określają w instrukcjach ich producenci.

Oprócz oczyszczania filtrów ważne jest także usunięcie drobnoustrojów z przewodów i podzespołów sprzętów domowych. Przede wszystkim należy zadbać o tzw. odgrzybienie tacy skroplin oraz parownika, które są idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, wirusów, pleśni oraz grzybów niebezpiecznych dla człowieka (wywołują one m.in. zapalenie płuc oraz stany zapalne spojówki). Stuprocentową skuteczność w usuwaniu mikroorganizmów ma dzisiaj metoda zwana ozonowaniem.

Klimatyzator jest podłączony pod specjalny generator ozonu. Wytwarzany aktywny gaz dociera do każdego elementu urządzenia bez obawy przed uszkodzeniem podzespołów elektrycznych. Niektóre firmy wykorzystują dodatkowo technikę ultradźwiękową emitującą fale 1,7 MHz.

Próba szczelności i nabijanie czynnika chłodniczego

Kolejnymi działaniami konserwacyjnymi po czyszczeniu oraz odgrzybianiu i wymianie filtru jest próba szczelności, a także nabijanie czynnika chłodniczego. Jeśli chodzi o próbę, należy wiedzieć, że może przeprowadzić ją tylko uprawniona pracownia. Istotne jest bowiem, aby stworzyć tzw. próżnię przy użyciu azotu technicznego. To właśnie ten gaz szlachetny obojętny pozwala odnaleźć miejsca nieszczelności, gwarantując zabezpieczenie sprzętu. Wytworzona próżnia zapewnia ochronę przed korozją i rozkładem czynnika chłodniczego.

O wspomnianym czynniku również nie można zapomnieć. Wymienia się go najczęściej co dwa lata i jest to obowiązek obligatoryjny. Jest on ważny w procesie chłodniczym – w przypadku zużycia czynnika klimatyzator nie może działać prawidłowo. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz