Artykuł sponsorowany

Komu przysługuje odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

Komu przysługuje odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest zaskoczeniem dla rodziny. Niezależnie czy nastąpi z przyczyn naturalnych, czy nagle w wyniku wypadku lub innego zdarzenia. Zawsze jest to ciężkie i bolesne przeżycie. Chociaż pieniądze to ostatnia rzecz, o jakiej się myśli w momencie utraty bliskiej osoby warto wiedzieć, kiedy można domagać się odszkodowania oraz komu ono przysługuje.

Odszkodowanie dla najbliższej osoby

Bliska rodzina osoby zmarłej ma pełne prawo do odszkodowania za stratę. Kim jest najbliższa rodzina? Oczywiście nie ulega wątpliwości, że są to rodzice, dzieci, rodzeństwo dziadkowie oraz współmałżonkowie.

Jednak jak tłumaczy prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego De Lure: Podczas postępowania odszkodowawczego z tytułu śmierci bliskiej osoby, brane jest pod uwagę nie tylko pokrewieństwo, ale również bliskość relacji, jaka łączyła daną osobę ze zmarłym. Ponadto odszkodowanie może przysługiwać osobom, które pozostawały w związku partnerskim, a więc formalnie nie były rodziną.

Kluczowym czynnikiem jest więc nie tylko formalny związek oraz pokrewieństwo krwi, ale również bliskość oraz jakość relacji między osobami. Dlatego też o odszkodowanie może ubiegać się również osoba pozostająca w bliskiej oraz rodzinnej relacji z osobą zmarłą.

Odszkodowanie za pogorszenie warunków do życia

Osoby szczególnie z jednego gospodarstwa domowego mogą starać się o zadośćuczynienie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej. Dotyczy to między innymi sytuacji, kiedy osoba zmarła była jedyną osobą pracującą lub z dochodami umożliwiającymi pokrycie bieżących należności.

Warto również mieć na uwadze, że odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby można otrzymać tylko raz. Dlatego powinno odnosić się nie tylko do strat materialnych z tytułu pogorszenia się sytuacji finansowej rodziny, ale również pogorszenia się zdrowia psychicznego, wywołanego szoku, uczucia osamotnienia oraz wszelkiego cierpienia związanego ze śmiercią bliskiej osoby.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania może być ustalona w oparciu o analizę wielu czynników. Po pierwsze duże znaczenie ma stopień relacji osoby ze zmarłym, stopień uszczerbku na zdrowiu psychicznym oraz pokrewieństwo.

Dodatkowo określa się, w jak dużym stopniu śmierć danej osoby wpłynęła na funkcjonowanie rodziny oraz jak wielka jest to dla niej krzywda. Podczas ubiegania się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy w oparciu o wiedzę i doświadczenie pomogą w uzyskaniu odszkodowania na sprawiedliwym poziomie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz