Materiał Partnera

Kompresory klimatyzacji – najczęstsze usterki

Kompresory klimatyzacji – najczęstsze usterki
Każde urządzenie ma swój czuły punkt. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów, których najbardziej narażonym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia elementem jest kompresor. Jego awaria oznacza konieczność wymiany na nowy, co pociąga za sobą oczywiście zupełnie niepotrzebne koszty. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek kompresorów w klimatyzatorach oraz jak sprawić, aby dochodziło do nich jak najrzadziej?

Zabrudzenia i brak smarowania

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o wydajności oraz żywotności kompresora w klimatyzatorach jest jego odpowiednia eksploatacja. Przede wszystkim należy zadbać o wystarczająco duży poziom oleju, który odpowiedzialny jest za właściwe smarowanie poszczególnych podzespołów. Jego zbyt mała ilość może spowodować w kompresorze uszkodzenia podobne do tych, które powstają w silniku samochodowym z analogicznej przyczyny. Skutki zatarcia są w ogromnej ilości przypadków uszkodzeniami, które uniemożliwiają przeprowadzenie procesu regeneracji części. Kolejną z przyczyn awarii kompresorów w klimatyzacjach są zabrudzenia, które w naturalny sposób znajdują się w powietrzu.

Mowa tu oczywiście o różnego rodzaju pyłach, które poprzez stopniowe osadzanie się mogą, spowodować znaczny spadek wydajności kompresora. Dlatego właśnie przynajmniej raz do roku warto powierzyć kompresor w ręce profesjonalnych serwisantów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Kompresortechnik, która dzięki odpowiedniemu zapleczu technicznemu od lat zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie naprawa i regeneracji kompresorów. Co jeszcze może przyczynić się do uszkodzenia kompresora?

Regularne czyszczenie

W przypadku klimatyzatorów bardzo ważne jest zapoznanie się z postanowieniami zawartymi w gwarancji oraz zastosowanie się do nich. Wszyscy producenci zalecają okresowe czyszczenie urządzenia za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Zabieg ten pozwala uzyskać fabrycznie nową czystość urządzenia. Dlaczego jest to aż tak ważne? Wszystkie klimatyzatory są urządzeniami, które zarządzają powietrzem w konkretnych pomieszczeniach. Jego zła jakość, objawiająca się np. zbyt dużą wilgotnością, może przyczynić się do rozwoju różnych gatunków grzybów oraz pleśni. A te mają naukowo udowodnione bardzo szkodliwe działanie na ludzkie drogi oddechowe.

Awarie kompresorów w klimatyzatorach wynikają przede wszystkim z zaniedbań oraz niewłaściwego użytkowania urządzenia. Choć regularny serwis kompresorów wiąże się oczywiście z pewnymi wydatkami, to zdecydowanie należy traktować je w kategoriach inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz