Artykuł sponsorowany

Komponenty niezbędne do działania systemów transportu podwieszanego

Komponenty niezbędne do działania systemów transportu podwieszanego

Transport podwieszany coraz powszechniej wykorzystywany jest w wielu różnorodnych branżach. Pozwala on bowiem na przetransportowanie obrabianego lub produkowanego elementu na kolejne stanowiska robocze w bezpieczny i szybki sposób, nawet w przypadku dużych części i podzespołów. Czego nie może więc zabraknąć w transporcie podwieszanym, aby jego konstrukcja działała w pełni sprawnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem?

Konstrukcja transportu podwieszanego

Konstrukcja transportu podwieszanego oparta jest na technologii łańcuchów podwieszanych wraz z kołami, na których mocowane są wózki podwieszane lub haki w systemach modułowych. Projektowana jest ona za każdym razem z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb użytkowników, a także ilości dostępnego miejsca. Dzięki temu jego eksploatacja przebiega bez zarzutów, a on sam spełnia swoje podstawowe założenia.

Elementy składowe transportu podwieszanego

Aby móc zbudować w pełni sprawną i wydajną konstrukcję transportu podwieszanego dopasowaną do procesów danego przedsiębiorstwa oprócz odpowiednio dobranych podzespołów uwzględniających jego specyfikę, nie można zapomnieć o dwóch podstawowych elementach, bez których jego praca nie byłaby możliwa.

Łańcuchy

Pierwszym z nich są łańcuchy, które poruszają się po torze jezdnym. To właśnie do nich podczepiane są zawieszki, na których następnie transportowane są wybrane części lub podzespoły w procesach produkcyjnych. Łańcuchu do transportu podwieszanego mogą być wykorzystywane w branżach spożywczych, odzieżowych czy też związanych z akcesoriami elektronicznymi. Cechują się one łatwością instalacji różnorodnych typów zawieszek, dopasowanych do potrzeb procesów, w jakich wykorzystywany ma być transport podwieszany.

Koła zębate

Koła zębate to natomiast niezbędny element każdego łańcuchowego systemu podwieszanego. Są one najważniejszym podzespołem każdej przekładni, która pozwala w pełni wykorzystywać możliwości napędu. Wśród ich rodzajów w przypadku transportu podwieszanego wyróżnia się koła zębate:

  • do łańcuchów rozbieralnych, 

  • łańcuchów zgrzebłowych, 

  • transportowe.

Istotne kwestie techniczne wpływające na funkcjonowanie transportu podwieszanego

Odpowiedni dobór elementów składowych systemu transportu podwieszanego to jednak nie wszystko. Projektując go, warto także zwrócić uwagę na pewne kwestie techniczne, dzięki którym będzie on w pełni wydajny. O szczegółach tych zagadnień mówi w rozmowie z nami specjalista z FHU Grzegorz Ozdowski

Przed podjęciem inwestycji, jaką jest system transportu podwieszanego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie stanowisk załadunku i odbioru transportowanych elementów, wykluczenie powstawania kolizji transportowanych elementów, dobór właściwych zawieszek oraz sposób załadunku na nie elementów. Ważne jest także to, aby już na samym początku projektowania systemu, określić także czy transport ma być automatyczny, czy manualny.

Uwzględnienie wszystkich tych kwestii wymienionych przez eksperta jest o tyle ważne, iż pozwala dobrać odpowiednie komponenty niezbędne do działania systemów transportu podwieszanego. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz