Materiał Partnera

Kompleksowa obsługa cystern drogowych

Kompleksowa obsługa cystern drogowych

Cysterny są częstym widokiem na polskich drogach, ale najczęściej nie zastanawiamy się nad ich przydatnością i funkcjonowaniem. Stanowią one jednak bardzo istotny środek transportu, dzięki któremu można przewozić trudne ładunki, jakimi są gazy i ciecze. Cysterny muszą być więc poddawane restrykcyjnym kontrolom, eliminującym jakiekolwiek nieprawidłowości w ich działaniu. Kto może się tym zająć?

Niebezpieczne materiały

Ładunki przewożone przez cysterny drogowe nierzadko klasyfikowane są jako szczególnie niebezpieczne. Ich transport wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji oraz umiejętności kierowcy, ale też właściwego, w pełni sprawnego sprzętu. Istotne jest więc dokonywanie regularnych przeglądów stanu technicznego całego zestawu, co pozwala na wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń wynikających np. ze zbyt dużego wyeksploatowania poszczególnych komponentów. Przeglądy cystern drogowych i zbiorników cystern wykonywać należy w specjalistycznej placówce, którą jest na przykład serwis Vein Żyła Sp.j. z siedzibą w Jankowicach w województwie śląskim.

Precyzyjne sprawdzenie szczelności zbiornika wewnętrznego oraz badanie pod kątem występowania pęknięć poszycia jest kluczowe w przypadku przewożenia gazów czy cieczy. Transportowana substancja niebezpieczna może zanieczyszczać cysternę, co z kolei stanowi poważne zagrożenie. Fachowcy sprawdzą też kompleksowo nadwozie – elementy mocowania zbiornika muszą być w nienagannym stanie. Jakiekolwiek pęknięcia występujące na wspornikach to wady, które trzeba jak najszybciej wyeliminować.

Kompleksowa diagnoza

Bardzo ważnym badaniem jest pomiar grubości ścianek cystern. Weryfikacja tego elementu jest możliwa jedynie za pomocą specjalistycznego przyrządu. Warto wiedzieć, że dopuszczenie cysterny do eksploatacji jest możliwe tylko w przypadku spełnienia rygorystycznych norm dotyczących grubości ścianek cystern. W tego typu zbiornikach występują też elementy, których nie da się skutecznie naprawić, a jedynym rozwiązaniem jest wymiana podzespołów na nowe. Węże rozładowcze, barierki, drabinki czy poszczególne zawory to newralgiczne punkty, które powinny być gruntownie sprawdzone. W przypadku występowania nieprawidłowości, warsztat zaoferuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Rewizja cystern drogowych jest więc niezbędna w trakcie ich eksploatacji. Przewożenie gazów i cieczy, często zaklasyfikowanych jako materiały niebezpieczne, wymaga w pełni sprawnego zbiornika. Cysterna powinna być zatem regularnie badana przez fachowców, którzy posiadają niezbędną wiedzę oraz zaplecze techniczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz