Materiał Partnera

Kompetencje pośrednika nieruchomości

Kompetencje pośrednika nieruchomości

O pośrednikach nieruchomości słyszał niemal każdy z nas. Wielu z nas miało z nimi bezpośrednią styczność przy wynajmowaniu mieszkania dla siebie. Z pomocy pośrednika korzystamy, jeśli posiadamy już kilka nieruchomości i zamierzamy zrobić z nich dobry użytek. Jego praca jest często pełna niespodzianek, a przy tym znacznie trudniejsza, niż się powszechnie uważa. Do kompetencji pośrednika nieruchomości należy nie tylko spotykanie z klientami jego agencji.

Zakres działania pośrednika nieruchomości

Warto na wstępie wiedzieć, że działanie firmy pośredniczącej – takiej jak biuro Nieruchomości z Legnicy – regulowane jest bezpośrednio przez ustawę o gospodarce nieruchomościami. Pośrednictwo zdefiniowane jest jako szereg działań związanych z obrotem nieruchomościami – takich, które mają na celu doprowadzenie innych osób do zawarcia różnego typu umów. Do umów tych należą między innymi te dotyczące zbycia lub nabycia praw do nieruchomości, a także ich dzierżawy lub najmu. Ustawa jasno mówi o tym, że objęte są nią właściwie wszystkie umowy, które za swój przedmiot mają prawo do nieruchomości lub choćby jej części. Dodatkowo pośrednik nieruchomości może wykonywać ekspertyzy oraz doradzać w sprawach dotyczących rynku nieruchomości. Wyróżniane są agencje nieruchomości zajmujące się faktycznym pośrednictwem oraz agencje bez licencji, którym zezwala się na działalność w zakresie czynności pomocniczych. 

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości?

Gros pracy pośrednika polega na spotykaniu się z klientami, negocjowaniu i podpisywaniu umów. Aby doprowadzić do tego typu spotkań, pośrednik musi zastosować dostępne dlań narzędzia marketingowe, co wymaga stosownej biegłości. Pośrednik nieruchomości uczestniczy właściwie w całym cyklu transakcyjnym, od samego jego początku i wstępnych ustaleń po sporządzenie protokołu zdawczo‐odbiorczego. Prócz spotkań z klientami pośrednik często pojawia się także u notariuszy, doradców kredytowych czy na sądach wieczystoksięgowych, widywany jest także w spółdzielniach mieszkaniowych czy w urzędach, załatwiając sprawy związane z obsługą transakcyjną zleceń. Co istotne, większość agencji nieruchomości najbardziej aktywna jest po południu, kiedy możliwe są spotkania z klientami i osobami zainteresowanymi ofertą – w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych większość z nas po prostu nie jest dostępna. Nie oznacza to oczywiście, że pośrednik nieruchomości nie rusza do pracy rano – pracuje jednak w elastycznym trybie, dopasowując spotkania i plan dnia dzieląc go pomiędzy obowiązki i czas odpoczynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz