Artykuł sponsorowany

Komornicy sądowi – specyfikacja profesji i zakres obowiązków

Komornicy sądowi – specyfikacja profesji i zakres obowiązków

Wbrew mylnym opiniom profesja komorników sądowych, znacznie różni się od zawodu pracownika windykacyjnego. Druga z nich nie ma bowiem szerokich uprawnień, do wykonywania ostatecznych czynności windykacyjnych, czy też wypełniania zadań egzekucyjnych. Komornik sądowy może bowiem zarówno przeprowadzać licytację nieruchomości, jak i zajmować rachunki bankowe dłużników. Jego zadania są zatem ściśle związane z wypełnianiem sądowych tytułów egzekucji należności.

Komornik sądowy – funkcjonariusz publiczny

Obecnie rośnie znacznie zaufanie społeczne do komorników sądowych. Dzisiaj bowiem wiele osób wie, że wszystkie tytuły egzekucyjne wykonywane przez komorników, są zlecane poprzez procesy sądowe. Wszystkie zażalenia i skargi, można zatem rozstrzygać tylko i wyłącznie na drodze sądowej. Wracając do specyfikacji profesji komornika, warto wiedzieć, że jest on zaliczany do funkcjonariusza publicznego, a to wiąże się z wieloma obowiązkami. Przede wszystkim może on prowadzić postępowania egzekucyjne na terenie całego kraju, a ciąży na nim obowiązek realizacji wszystkich orzeczeń sądowych, które zostaną mu powierzone. Istotne przy tym jest to, że wierzyciel ma zatem tylko w ograniczonym zakresie możliwość wyboru danego komornika – nie ma takiej sposobności np. przy egzekucjach nieruchomości.

Ważne jest również to, że profesja komorników sądowych, jako funkcjonariuszy publicznych, wymaga również posiadania odpowiednich kompetencji. Między innymi mowa o wykonaniu obowiązkowej, dwuletniej aplikacji komorniczej, a także o braku nie tylko orzeczenia, ale także podejrzenia o przestępstwa skarbowe, lub ścigane z oskarżenia publicznego. Komornikami sądowymi zostają zatem tylko najlepsi specjaliści. Jednym z nich jest Łukasz Polimirski Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym w Wągrowcu. Prowadzi on również w tym mieście własną kancelarię, świadczącą usługi dla klientów indywidualnych oraz biznesowych!

Zakres zadań komornika sądowego

Komornik sądowy może zajmować się zarówno wypełnianiem orzeczeń egzekucyjnych sądowych, jak i działań egzekucji należności dla swoich klientów, np. w postępowaniach mediacyjnych. Do najczęściej wskazywanych obowiązków zalicza się jednak: licytacje komornicze, zajmowanie kont dłużników, zajmowanie całych majątków, zajmowanie nieruchomości, zajmowanie ruchomości, czy przeprowadzanie całego procesu egzekucji należności według postanowień sądowych.

Warto wiedzieć: Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi Krajowy Rejestr Komorników Sądowych. Jest ich łącznie w Polsce zaledwie blisko 1500!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz