Artykuł sponsorowany

Komórki macierzyste a osocze bogatopłytkowe

Komórki macierzyste a osocze bogatopłytkowe
 Nowoczesne metody leczenia między innymi zwyrodnień stawów i innych schorzeń ortopedycznych, opierają się na dwóch preparatach krwiopochodnych, którymi są komórki macierzyste oraz osocze bogatopłytkowe. Obecnie są one wykorzystywane do procesów regeneracyjnych stawów, ścięgien, kości czy mięśni, czy też do eliminowania w ich obrębie czynników bólowych. Dowiedz się, czym różnią się komórki macierzyste od osocza bogatopłytkowego.

Czym są komórki macierzyste, a czym osocze bogatopłytkowe?

Za komórki macierzyste uznaje się wszystkie komórki w pierwszym cyklu swojego życia, które są zdolne do podziałów, a także różnicowania – przekształcania się w konkretne komórki budujące tkanki naszego organizmu. Źródłem ich pozyskiwania jest obecnie głównie szpik kostny, krew obwodowa lub  też tłuszcz bogaty w komórki macierzyste. W uproszczeniu można zatem stwierdzić, że komórki macierzyste są to niezbędne elementy ludzkiego organizmu, bez którego nie mógłby on w odpowiedni sposób wzrastać i zastępować obumarłe komórki.

Osocze, które często jest przez laików mylone z komórkami macierzystymi, stanowi całkowicie inny preparat krwiopochodny. Osocze bogatopłytkowe bowiem, które zwane jest inaczej czynnikiem wzrostu, jest skoncentrowaną objętością trombocytów (płytek krwi), których rolą w naszym organizmie jest łączenie się w skrzepy w miejscach, w których doszło nawet do mikrouszkodzenia. Nie są one zatem tak jak komórki macierzyste pierwotnym elementem budulcowym, lecz składnikiem odpowiadającym za procesy regeneracyjne i gojenie się.

Terapie osoczem i komórkami macierzystymi

Zarówno osocze bogatopłytkowe, jak i komórki macierzyste, są wykorzystywane przy różnego rodzaju terapiach ortopedycznych (i nie tylko). Jest to związane z ich naturalnymi właściwościami. Komórki macierzyste, które mogą przekształcać się w komórki ścięgien, chrząstki, mięśni, czy stawów, pozwalają na przeprowadzenie procesu samoorekonstrukcji uszkodzonej tkanki. Osocze bogatopłytkowe zaś pozwala na przyśpieszenie procesu naprawczego. Warto przy tym wiedzieć, że osocze musi być przygotowane w dni przeprowadzania zabiegu ostrzykiwania odpowiednich partii ciała.

Pamiętaj! Terapia osoczem bogatopłytkowym nie jest tym samym, co terapia komórkami macierzystymi.

Kuracja łączona

Warto wiedzieć, że coraz więcej nowoczesnych klinik bio-ortopedycznych stawia na kurację łączoną, która wykorzystuje ostrzykiwanie tłuszczem bogatym w komórki macierzyste z osoczem bogatopłytkowym. Taką metodę terapeutyczną stosuje między innymi Centrum Medycyny Regeneracyjnej MedicaLaser, które w ten sposób leczy zwyrodnienie stawu biodrowego, zwyrodnienie stawu skokowego.

Opracowanie:
Mosina, Wawrzyniaka 13
tel. 516 516 112
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz