Artykuł sponsorowany

Kominy zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Kominy zewnętrzne – co warto o nich wiedzieć?

Typowe i tradycyjne kominy buduje się zazwyczaj równocześnie ze ścianami domu, wewnątrz budynku. Czasami jednak pojawia problem w postaci braku wolnego kanału kominowego bądź jego niekorzystnego usytuowania. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest instalacja komina zewnętrznego. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto powierzyć ją prawdziwym fachowcom.

Komin inny niż wszystkie

Komin jest nieodłączną częścią każdego domu. Odprowadza gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz dostarcza odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania. O wyborze komina decydujemy najczęściej podczas projektowania domu. Bywa też tak, że chcemy podłączyć urządzenie grzewcze do istniejącego już komina, ale jego adaptacja jest niemożliwa. Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się budowa nowego komina, najlepiej na zewnątrz. Nie ma wówczas konieczności przekuwania stropu oraz rozbierania części połaci dachowej. Oczywiście tego typu prace należy zlecić specjalistom, na przykład z firmy Bud-Komin. Białas Krzysztof, którzy posiadają do tego odpowiednią wiedzę i umiejętności. Konstrukcje te najczęściej wykonuje się z ceramicznych lub stalowych elementów prefabrykowanych. Muszą mieć one właściwy przekrój i odpowiednią wysokość. Dopiero wtedy umożliwią powstanie prawidłowego ciągu zapewniającego skuteczne usuwanie spalin, dymu lub powietrza wentylacyjnego. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy na ścianie zewnętrznej, gdzie z budynku ma być wyprowadzony komin, jest wystarczająco dużo powierzchni na jego montaż. Warto też wiedzieć, że np. komin ceramiczny wymaga osobnych fundamentów i solidnego zakotwienia w ścianie. Należy prowadzić go wyłącznie pionowo, bez odchyleń lub skrętów przewodu kominowego. Kominy ceramiczne buduje się z rur z ceramiki kwasoodpornej otulonych warstwą wełny mineralnej, przy czym przekrój i rodzaj rury wewnętrznej należy dobrać do rodzaju urządzenia grzewczego. Najmniej kłopotu sprawi montaż systemowego komina ze stali nierdzewnej, który nie wymaga fundamentu ani obudowywania. Najczęściej mocuje się go do ściany za pomocą specjalnych uchwytów dostarczanych wraz z systemem. Kominy ze stali nierdzewnej składają się z zewnętrznej rury osłonowej oraz wewnętrznej kwasoodpornej rury otulonej izolacją cieplną. Stal to materiał łatwo przewodzący ciepło, dlatego też zastosowane ocieplenie jest niezbędne w celu zmniejszenia poziomu wychładzania spalin. Dodatkową  zaletą kominów stalowych jest także ich stosunkowo niewielki ciężar.

Zakup i montaż kominów – zdaj się na fachowców

Kominy zewnętrzne powinny być wykonane zgodnie z wytycznymi producenta systemu kominowego. Dla poprawności działania i bezpieczeństwa komin powinien posiadać odbiór kominiarski. Niedopuszczalne jest  jego wykonanie przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego też  podczas poszukiwania specjalistów oferujących budowę i warto skontaktować się z profesjonalną firmą, tj. Bud-Komin. Białas Krzysztof z siedzibą w miejscowości Łęg Tarnowski. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa w ramach swojej działalności często oferują również montaż pieców, wkładów kominkowych i wentylacji. Ich usługi obejmują także powiększanie przekroju kominów metodą frezowania oraz ich remonty i uszczelnianie, a także inspekcje kamerą przewodów kominowych. Zanim zlecimy montaż komina, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma spełnia wszelkie obowiązujące w Unii Europejskiej normy oraz standardy,  a jej pracownicy dysponują odpowiednią wiedzą i służą fachowym doradztwem.

Kominy zewnętrzne – jaką mają przewagę nad kominami tradycyjnymi?

Kominy zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie, gdy tradycyjny komin z różnych powodów nie może spełniać swojej funkcji. W przypadku kominów stalowych ich mobilność i możliwość błyskawicznego dołączenia do budynku to dodatkowa zaleta. Dla wielu użytkowników kominy zewnętrzne stanowią także element, który nadaje konstrukcji budynku niepowtarzalny charakter.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz