Kombajn nowy czy używany?

Kombajn nowy czy używany?

Zakup kombajnu wiąże się z sporym wydatkiem, dlatego wybór wymaga przemyślenia i porównania różnych ofert. Masz wątpliwości, czy lepszy będzie kombajn nowy czy używany? Obawiasz się ryzyka związanego z częstymi awariami? Przeczytaj, jakie są plusy zakupu używanej maszyny, a kto powinien zdecydować się na nowy model. Sprawdź, na co koniecznie warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są plusy używanego kombajnu?

Cena odgrywa tu główną rolę. Zakup nowego kombajnu to spory wydatek, na który niestety nie każdy rolnik może sobie pozwolić. Nowe maszyny to koszt nawet pół miliona złotych, co dla niektórych jest kwotą nieosiągalną. Mniejsze kombajny używane kosztują zdecydowanie mniej, nawet poniżej 100 tysięcy złotych.  

Czy nabycie nowego sprzętu jest zawsze opłacalne? Na zakup maszyny z rynku wtórnego w szczególności decydują się rolnicy prowadzący mniejsze gospodarstwa, którzy cenią sobie komfort pracy. Własny kombajn, nawet z drugiej ręki, umożliwia przeprowadzenie zbiorów w każdej chwili, bez względu na pogodę, w dodatku bez uszkodzenia ziarna.   

Własny kombajn to nie tylko wygoda, ponieważ maszyna nie musi być wykorzystywana jedynie na własny użytek. To także dobre źródło dodatkowego dochodu. Gdy skończysz żniwa w swoim gospodarstwie, możesz wypożyczyć sprzęt lub samemu świadczyć usługi u innych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Przede wszystkim najważniejsze jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego maszyny. Przed zakupem kombajnu używanego przygotuj się, możesz skorzystać z pomocy fachowca, który będzie w stanie zweryfikować zużycie konkretnych podzespołów. Określi też, w jakim stopniu wymagają one naprawy i czy zakup w ogóle się opłaca. Wiadomo, że nie ma sensu kupować kombajnu taniej, jeśli później do zakupu trzeba będzie dokładać. Części zamienne to spory wydatek, a częste wizyty w serwisie to strata czasu.

Dla kogo lepszy będzie nowy kombajn?

Nie przekonuje cię zakup używanej maszyny, bo obawiasz się ukrytych kosztów? Zdecydowanie, jeśli prowadzisz większe gospodarstwo, lepiej zdecyduj się na nowy kombajn. Taka inwestycja bardziej się opłaca i masz większą gwarancję, że praca przez długi czas będzie przebiegać bezawaryjnie. Mimo wszystko nie zapominaj o przeglądach i dbaj o stan techniczny. Pozwoli to uniknąć kosztownych napraw.

Dowiedz się, jakie są rodzaje kombajnów.

Jakie są koszty zakupu?

Najstarsze kombajny na sprzedaż wyprodukowane w latach siedemdziesiątych, a nawet osiemdziesiątych kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli decydujesz się na używany model, specjaliści rekomendują zakup maszyn młodszych, np. kombajny z lat dziewięćdziesiątych mają wiele rozwiązań, które stosowane są w nowych modelach.

Z drugiej strony skomplikowana elektronika i automatyka nie jest mile widziane przez starszych klientów, dlatego często decydują się oni na mniej nowoczesne rozwiązania, które są prostsze, a ewentualne usterki można naprawić samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy fachowców. Taki sprzęt można kupić już w granicach 100 tysięcy złotych.

Nowe modele przeznaczone szczególnie dla rolników z większym areałem to koszt powyżej 100 tysięcy. Ceny nowych kombajnów przekraczają nawet 400 tysięcy złotych. Na koszt zakupu mają wpływ użyte technologie, a im sprzęt bardziej zaawansowany, wydajny i o większej mocy, tym będzie droższy. W nowoczesnych modelach standardem są dodatkowe udogodnienia w postaci na przykład klimatyzowanej kabiny. Jeśli myślisz o zakupie kombajnu, możesz postarać się o dopłaty unijne. Poza samym zakupem pamiętaj o dodatkowych kosztach związanych z serwisowaniem maszyny. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jaki kombajn zbożowy wybrać

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz