Materiał Partnera

Kolor pokrycia dachowego – dobrany do domu, czy do otoczenia?

Kolor pokrycia dachowego – dobrany do domu, czy do otoczenia?

Gdy decyzja dotycząca odpowiedniego pokrycia dachowego została już podjęta, należy się zastanowić nad jego kolorem. Barwę pokrycia należy dobrać tak, by jak najlepiej pasowała do domu i nie wyróżniała się za bardzo z otoczenia. Odpowiednie zestawienie koloru dachu i ścian zewnętrznych decyduje bowiem o wyglądzie całego domu. Dużo możliwości sprawia, że wybór jest skomplikowany i rodzi sporo wątpliwości.

Wpisany w otoczenie – czy tylko usytuowanie ma znaczenie?

Wbrew pozorom, nie tylko usytuowanie domu może mieć wpływ na dobór kolorystyki pokrycia dachowego. Naturalnie dom położony na malowniczej działce, z widokiem na piękny ogród, najlepiej będzie wyglądał zestawiony z naturalnymi barwami i materiałami. Na barwę dachu może jednak również rzutować plan zagospodarowania przestrzennego – dlatego warto zapoznać się z tym dokumentem przed planowaną inwestycją. Dodatkowo na wybór koloru wpływa również kształt dachu. Na dachach wielospadowych ciemny kolor może zdominować budynek, ale już w przypadku dwuspadowego można wybrać ciemne pokrycie bez groźby, że dach przytłoczy bryłę. Należy również pamiętać, że niektóre materiały wykorzystywane jako poszycie dachowe, narzucają nam swoją kolorystykę.  Jednak bez względu na usytuowanie, kolorystyka domu, w tym dachu, powinna poszukiwać relacji z naturą.

Co było pierwsze, dach czy elewacja?

Należy pamiętać, że to kolor ścian elewacyjnych należy dopasowywać do koloru dachu, a nie odwrotnie. Wskazuje na to przede wszystkim kolejność prac budowlanych oraz czas użytkowania obu elementów – elewację odświeżamy bowiem co kilkanaście lat. Najlepiej prezentują się fasady i elewacje połączone ze sobą na zasadzie kontrastu: przy bieli elewacji świetnie pasuje ciemnobrązowe  i czerwone pokrycia dachowe. Ważnym elementem domu jest  również sposób jego wykończenia. Należy pamiętać, że dom, to nie tylko elewacja, ale również okiennice, balustrady, krokwie i o ich odpowiednią  kolorystykę również należy zadbać, nawiązując do barwy pokrycia dachowego.

Kolor pokrycia dachowego w roli głównej

Podczas wyboru koloru dachu należy pamiętać o najważniejszej zasadzie - dobór kolorów dachu zawsze powinien się odbywać w sklepie lub w naturze. Nie wybierajmy kolorów dachu z katalogu czy w Internecie. A jeśli sami nie potrafimy dokonać wyboru, warto zapytać o radę doświadczonych pracowników, którzy udzielą profesjonalnej rady.

Opracowanie:
Brodnica, Duży Rynek 9 lok. 9
tel. 602 471 362
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz