Kołobrzeg – top atrakcji nadmorskiego kurortu

Kołobrzeg – top atrakcji nadmorskiego kurortu

Należy do największych i najpiękniejszych nadmorskich uzdrowisk w Polsce. Jest również jednym z najważniejszych kierunków podróży turystycznych nad Bałtyk. Kołobrzeg kusi malowniczymi plażami i kąpieliskami. Dzięki temu cieszy się nieustającym zainteresowaniem wczasowiczów z całego kraju. Poznaj najciekawsze atrakcje na mapie kurortu. Dowiedz się, co warto zobaczyć w tej wizytówce polskiego wybrzeża.

Kołobrzeg, czyli największe nadmorskie uzdrowisko

W sezonie urlopowym trudno znaleźć tutaj wolne miejsce – nic dziwnego skoro turystyczna mapa Kołobrzegu jest wypełniona przeróżnymi atrakcjami. Piękne plaże i nadzwyczajne kąpieliska to charakterystyczny punkt każdego nadmorskiego kurortu. W tym przypadku na turystów z całej Polski czekają również inne przyjemności. Co ważne miejscowość może pochwalić się fantastycznie rozwiniętą bazą noclegową – dostępne są tutaj liczne ośrodki wypoczynkowe, ekskluzywne hotele, domki letniskowe czy pokoje gościnne.

Doskonałe położenie Kołobrzegu u ujścia rzeki Parsęty w sąsiedztwie złóż borowiny, bagienno-wodnego ekosystemu i licznych lasów pozwala realizować jego turystyczno-uzdrowiskową funkcję. Do miejscowych sanatoriów przyjeżdżają na specjalne turnusy rehabilitacyjne pacjenci z chorobami dróg oddechowych, krążenia czy stawów. Występuje tutaj wyjątkowo czyste powietrze, które na tle innych nadmorskich miejscowości wyróżnia się wyższą zawartością jodu.       

Dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg? Przede wszystkim dlatego, że jest największym uzdrowiskiem nad otwartym morzem w Polsce. Już w 1872 r. powstał tutaj pierwszy tego typu ośrodek. Lecznicze solanki, woda oraz torf to najważniejsze elementy zdrowotnego ekosystemu miasta.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?  

Piękna plaża i molo

Choć w sezonie jest bardzo zatłoczona, to plaża w Kołobrzegu stanowi niewątpliwą wizytówką kurortu. Nie bez powodu miasto zaliczane jest do najpopularniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem. W okresie wakacyjnym wyznaczone są trzy kąpieliska, które oznaczone zostały specjalnym wyróżnieniem tzw. Błękitną Flagą. Miejsce to zapewnia również wiele rozrywki dla dzieci.

Wielką atrakcją jest również kołobrzeskie molo. Konstrukcja odbudowana po II Wojnie Światowej stała się najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. U jej brzegu usytuowano małą przystań dla wycieczkowych statków. Zlokalizowany w Dzielnicy Uzdrowiskowej deptak ma 220 metrów i 9 metrów szerokości. Przyciąga turystów i kuracjuszy pięknymi widokami.

Molo w Kołobrzegu

Kołobrzeski port morski 

Znajdujący się u ujścia rzeki Parsęty port morski w Kołobrzegu jest wyjątkową atrakcją na mapie kurortu. Odnajdziemy tutaj nabrzeża przeładunkowe, dwie stocznie czy morskie przejście graniczne. Port ma handlowo-rybacki charakter, choć posiada również marinę jachtową i realizuje funkcję turystyczno-pasażerską.

Wyjątkowe wrażenia gwarantują rejsy wycieczkowe na żaglowcach i okręty wojskowe zacumowane w basenie portu Marynarki Wojennej. Znajdująca się tutaj kołobrzeska przystań rybacka gwarantuje świeże ryby prosto z kutra miłośnikom nadmorskich smaków.

port w Kołobrzegu

Odbudowane Stare Miasto

Choć w polskich miastach ta część zabudowy wygląda zazwyczaj podobnie, to starówka w Kołobrzegu zdecydowanie się na tym tle wyróżnia. Po wojnie z większości zabudowań pozostały jedynie gruzy. Nie zdecydowano się jednak na odtworzenie przedwojennych budynków – nowa zabudowa nawiązuje do historii miejscowości wyłącznie stylem i siatką ulic. Spośród zachowanych zabytków nadmorskiego kurortu warto odwiedzić:

  • Ratusz: przypomina swoim wyglądem zamek obronny i doskonale pasuje do obecnej zabudowy;
  • Katedrę: pochodzącą z XIV wieku budowle wybudowaną w stylu gotyckim. Z wieży kościoła można podziwiać panoramę miasta;   
  • Budynek Akademii Rycerskiej: akademia była jedną z pierwszych szkół wojskowych w nowożytnej Europie;
  • fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg: część fortyfikacji z XVII i XIX w. zachowała się do dzisiaj. Przypomina o historycznym charakterze Kołobrzegu jako miasta-twierdzy. Wśród zachowanych części znajdują się: fort Ujście, fort Kleista, reduta Morast oraz reduta Solna.
  • Baszty Lontowe i Więzienne: dwie średniowieczne baszty zachowane w miejscowości letniskowej.

Latarnia w Kołobrzegu

Kontynuuje tradycje pierwszej kołobrzeskiej latarni, która zaświeciła już w 1666 roku. Wyremontowana po zniszczeniach wojennych wieża jest obecnie udostępniania turystom do zwiedzania. Ma 26 metrów wysokości, a jej światło widać nawet z 30 kilometrów. Z jej szczytu roztacza się panorama na Morze Bałtyckie i port.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg jako miasto typowo turystyczne kryje w sobie jeszcze więcej atrakcji np. Miasto Myszy, Muzeum Oręża Polskiego czy Amfiteatr. Sprawdź również, dlaczego warto wybrać się do Władysławowa.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz