Materiał Partnera

Kolektory słoneczne ekologicznym rozwiązaniem?

Kolektory słoneczne ekologicznym rozwiązaniem?

Do produkcji ciepła, ogrzewania wody duże zakłady i gospodarstwa domowe używają zazwyczaj węgla, drzewa bądź gazu. Materiały te wraz z upływem czasu będą coraz trudniej dostępne, ponieważ ich złoża się kończą. Przy zastosowaniu danych produktów, wytwarzamy zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. W związku z tym naukowcy szukają alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są kolektory słoneczne.

Co to są kolektory słoneczne?

Najprościej mówiąc, kolektory słoneczne są to urządzenia, których zadaniem jest zmiana promieni słonecznych na ciepło i ogrzewanie wody w zbiorniku. Nie należy mylić kolektorów z fotowoltaiką, gdyż w danym przypadku wytwarzana energia nie jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych. Zależnie od producenta kolektorów i ich właściwości, wytwarzaną energie można używać do podgrzania wody codziennego użytku (zmywanie, kąpiel), ogrzewania (najczęściej w przypadku ogrzewania podłogowego) oraz w celu ocieplenia wody w basenach. Osiągnięcie wysokich wyników jest możliwe, dzięki instalacji kolektorów w niezacienionych miejscach i pod odpowiednim kątem.

Wady i zalety kolektorów słonecznych

Rozwiązanie to niesie ze sobą plusy i minusy. Do zalet można zaliczyć:

  • Ekologiczny wpływ na środowisko – użytkownicy kolektorów słonecznych nie wytwarzają zanieczyszczeń do pozyskiwania ciepła. Co więcej, nie zużywają oni nieodnawialnych źródeł energii, ponieważ jak wiadomo, źródło słoneczne jest stałe.

  • Energooszczędność – szacuje się, że urządzenie pokrywa 70% zapotrzebowania rocznego na energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania wody codziennego użytku.

  • Działają zimą oraz latem – niezależnie od pogodny i pory roku, kolektory zawsze „przyjmują” promienie słoneczne. Zazwyczaj w miesiące letnie, bardzo gorące można pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepło.

  • Komfortowe w użytkowaniu – prawidłowo wykonany sprzęt jest bezproblemowy, nie ulega częstej awarii oraz nie wymaga obsługi.

  • Uniwersalność – mogą z nich korzystać przedsiębiorstwa różnych rozmiarów, gospodarstwa domowe oraz większe osiedla.

Wadą jest częste przegrzewanie się kolektorów i awarie. W przypadku źle dobranej ilości urządzenia oraz za małego zbiornika woda bardzo szybko się nagrzewa, ciepło nie ma gdzie się wydostać i na kolektorze słonecznym wzrasta temperatura. Przez to dochodzi do degradacji płynu solarnego.

Kluczem uzyskania korzyści z zamontowanych kolektorów słonecznych jest prawidłowy ich dobór do zapotrzebowania. W tym celu najlepiej skorzystać z firmy, która przez audyt przedstawi odpowiednie urządzenie. Boniterm Spółka Jawna M. Osmański, P. Kołodziejczak posiadająca swoją siedzibę w Straszynie (woj. Pomorskie) od wielu lat świadczy usługi z zakresu użytkowania odnawialnych źródeł energii. Co więcej, w swojej ofercie posiada również kotły gazowe, olejowe, na biomasę oraz kogenerację. Urządzenia wykorzystywane przez firmę są marki Weishaupt, Riello oraz Viessmann.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz