Materiał Partnera

Kolejowe sieci trakcyjne – jak są budowane?

Kolejowe sieci trakcyjne – jak są budowane?

Kolejowa sieć trakcyjna to tak naprawdę zespół wielu różnych urządzeń, powalających na poruszanie się pociągom po torowisku. Zbudowanie takiej sieci to ogromna inwestycja, której realizacja wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Co wchodzi w skład kolejowej sieci trakcyjnej? Jakie informacje na jej temat powinniśmy mieć? Jakie przedsiębiorstwa zajmują się realizacją tego typu zleceń? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Sieć trakcyjna – co to takiego?

Siecią trakcyjną nazywamy cały zespół urządzeń, którego zadaniem jest dostarczanie energii do pojazdów poruszających się w jej ramach. W przypadku kolejowych sieci trakcyjnych, tymi pojazdami są oczywiście pociągi, ale inne typy sieci trakcyjnych znajdziemy w miastach – to dzięki nim poruszają się tramwaje i trolejbusy. Na sieć trakcyjną składa się sieć jezdna oraz sieć pierwotna. Sieć jezdna doprowadza energie elektryczną do pojazdu trakcyjnego, a sieć powrotna to szyny i tory kolejowe, wraz z ich połączeniami elektrycznymi. Nowoczesne sieci trakcyjne pozwalają na poprawę jakości transportu kolejowego. Dzięki nim pociągi mogą przewozić pasażerów szybciej, bezpieczniej i bez awarii. Budową nowoczesnych kolejowych sieci trakcyjnych zajmuje się przedsiębiorstwo, które prowadzi Paweł Lubicki. Z jakich urządzeń są zbudowane nowoczesne kolejowe sieci trakcyjne? Wśród nich wymienić należy przewody trakcyjne, słupy, podstacje zasilające i kabiny sekcyjne oraz tory.

Czas na nowoczesną kolej!

W Polsce mamy bardzo ograniczoną liczbę połączeń kolejowych. A tam, gdzie pociągi docierają, często stan torowiska sprawia, że poruszają się one znacznie wolniej, niż byłoby to możliwe na nowoczesnych torach. Dlatego mamy ogromną potrzebę rewitalizacji sieci połączeń kolejowych w całym kraju. W krajach Europy zachodniej kolej jest jednym z ważnych elementów transportu publicznego, dlatego powinniśmy w tej sprawie zrobić wszystko, by dogonić naszych sąsiadów. Unia Europejska realizowała wiele programów wspierających rozwój kolei w Polsce, dlatego w wielu miejscach są właśnie realizowane remonty sieci trakcyjnych. Nowoczesne sieci kolejowe dają wiele możliwości – przede wszystkim pozwalają na rozpędzanie się pociągów do wysokiej prędkości, dzięki czemu można podróżować znacznie szybciej. Stare sieci trakcyjne często są powodem opóźnień, które są prawdziwą zmorą pasażerów polskiej kolei. Inwestując w rozwój sieci kolejowych, warto korzystać z doświadczenia sprawdzonych firm zajmujących się budową sieci trakcyjnych. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że za kilka lat, kolej będzie chętnie wykorzystywanym przez Polaków środkiem transportu.

Opracowanie:
Dąbrowa 46
tel. 507 756 174
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz